Zapraszamy na cykl wykładów "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku", który poświęcony jest wyzwaniom, przed jakimi stanęło państwo polsko-litewskie pod koniec swojego istnienia.
Wybitni znawcy XVIII wieku omówią wybrane aspekty życia społecznego i politycznego, którymi w Rzeczypospolitej zajmowali się oświeceniowi reformatorzy (ich działania, choć zwieńczone sukcesami, nie uchroniły kraju od upadku).
Podczas wykładów przedstawione zostaną ułomne strony I Rzeczypospolitej, z uwzględnieniem nacisków sąsiednich mocarstw. Słuchacze będą mieli szansę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Rzeczpospolita mogła się uratować, i co zdecydowało o tym, że nie zdołała się ocalić.
Wykłady skłonią również do spojrzenia na dzisiejsze państwo polskie z historycznej perspektywy. Takiej, która pokazuje, jakie ewentualnie zjawiska polityczne i społeczne w XXI wieku, pozytywne, i te, na które się zżymamy, mają korzenie w państwie przedrozbiorowym.
Cykl "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku" został przygotowany przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z prof. Zofią Zielińską z Instytutu Historycznego UW.
PLAN WYKŁADÓW: