Zapraszamy na siódmy wykład z cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku", który poświęcony będzie Sejmowi Czteroletniemu. Dowiemy się, dlaczego Sejm Wielki zasługuje na wdzięczną pamięć - nie tylko u Polaków.
Zanim trzy ościenne mocarstwa skończyły dzieło podziału i unicestwienia Rzeczypospolitej, rozpoczęły ją zohydzać i ośmieszać. Kiedy Rzeczpospolita Polska znowu powstała w 1918 r., musiała borykać się z wieloma uprzedzeniami. Oskarżano naród polski o skłonność do anarchii oraz ucisk nie tylko "własnych" chłopów i mieszczan, lecz i Żydów, Rusinów, Litwinów i Niemców.
Byłoby jeszcze trudniej walczyć z takimi uprzedzeniami, gdyby nie dzieła Sejmu Czteroletniego. Można, owszem, krytykować sejmujących, ale w krótkim okresie faktycznej suwerenności polscy prawodawcy wielokrotnie powiększyli przychody państwa oraz wojsko, wdrożyli fundamentalne reformy ustrojowe, wzmocnili unię polsko-litewską, dokonali rewolucji w zakresie kultury politycznej tak, aby można było skosztować "rządnej wolności" i otworzyli perspektywę stopniowej, pokojowej transformacji społeczeństwa. Mieszczanie stali się współobywatelami szlachty. Pod opiekę praw włączono każdego mieszkańca kraju, niezależnie od wyznania, języka czy urodzenia. Ideę narodu polskiego oparto nie na etosie lub pochodzeniu stanowym, lecz na wspólnej miłości do wolnej ojczyzny.
Słowem, mądrzy i patriotyczni obywatele doskonale przygotowali Rzeczpospolitą do wyzwań XIX w., choć nie zdołali obronić swego dzieła przed obaleniem w latach 1792-1795. Zdobyli również "poważanie" u "oświeceńszych narodów" i pokazali światu, że rozwój dziejowy niekoniecznie wiedzie przez absolutyzm lub rewolucyjny terror.
Prof. dr hab. Richard Butterwick-Pawlikowski - profesor historii polsko-litewskiej na Uniwersytecie Londyńskim. Kieruje Katedrą Cywilizacji Europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie i jest także profesorem wizytującym w Instytucie Historii pan w Warszawie. Jego badania lokują się na styku dziejów polityki, religii, kultury i idei w Rzeczypospolitej XVIII w. Jest autorem m.in. książek, które po polsku ukazały się jako: "Stanisław August a kultura angielska" (ibl, Warszawa 2000) oraz "Polska Rewolucja a Kościół katolicki 1788-1792", Kraków 2012.
CYKL WYKŁADÓW "CZY MOGŁA SIĘ URATOWAĆ? RZECZPOSPOLITA W XVIII WIEKU"