Podczas drugiej odsłony Festiwalu Lampionów Chińskich goście Łazienek Królewskich będą mogli posłuchać orientalnych koncertów. Pierwszy z nich pt. "Polska i Chiny - folkowe przyjaźnie" rozpocznie się w Ogrodzie Chińskim 31 lipca, o godz. 20.00. Usłyszymy muzykę tradycyjną i instrumenty ludowe z Polski oraz Chin w folkowej, swobodnej improwizacji. Wśród utworów kolbergowskie "perełki" i motywy muzyczne z filmów kung-fu.
Wystąpią:
Maria Pomianowska - suka biłgorajska, sarangi, erhu, morin-huur, śpiew;
Anna Krysztofiak - guzheng, nanguan pipa, erhu, hulusi, yueqin, śpiew;
Shaheen Parvez - instrumenty perkusyjne, skrzypce;
Paweł Betlej - dizi, flet poprzeczny, xiao;
Hubert Giziewski - akordeon;
Aleksandra Kauf - wspak, suka biłgorajska, śpiew.
Maria Pomianowska - doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. Koncertuje na całym świecie. Wydała 21 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało nagrody międzynarodowe. Od 2011 r. tworzy unikatowe programy z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza.
Anna Krysztofiak - artystka Chóru Filharmonii Łódzkiej, gra na klawesynie, organach i violi da gamba oraz szeregu instrumentów chińskich i japońskich. Jest jednym z dwojga Europejczyków na świecie wykonujących muzykę nanguan i jedyną taką osobą w Europie. Koncertowała w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan). Występowała jako solistka z The Harp Consort, Andrew Lawrence-King, a także z Marią Pomianowską i jej zespołem. Otrzymała m.in. stypendium rządu tajwańskiego, dzięki któremu mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts. Współorganizuje Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich.
Shaheen Parvez - studiował śpiew i tablę na Uniwersytecie Muzycznym w Prayag, oprócz tego gra też na skrzypcach. Kształcił się pod kierunkiem dr Ramesh Tagde oraz prof. Marii Pomianowskiej. W swoim dorobku posiada nagrania dla niemal wszystkich stacji radiowych w Indiach.
Paweł Betlej - członek zespołu LutoSłowianie, od wielu lat współpracujący z Marią Pomianowską. Jako flecista gra na wielu instrumentach etnicznych i historycznych z obszaru Europy i Azji. Ma w dorobku muzykę do kilku tysięcy reklam radiowych i telewizyjnych, kilkunastu spektakli teatralnych i filmu, a także kilkanaście płyt.
Hubert Giziewski - członek zespołu LutoSłowianie, współpracujący z Marią Pomianowską jako akordeonista. Zagrał dziesiątki koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Polsce, takich jak Filharmonia Narodowa czy Studio S1 Polskiego Radia, a także za granicą, m.in. w Suntory Hall (Japonia) czy Carnegie Hall (Nowy Jork, USA). Występował z recitalami w Austrii, Bułgarii, Singapurze, Maroku, Chinach, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, we Włoszech i USA oraz na Litwie. Koncertuje na włoskim instrumencie "Pigini Super Bajan Sirius".
Aleksandra Kauf - członkini zespołu LutoSłowianie, współpracuje z Marią Pomianowską jako instrumentalistka grająca na wspaku. Studiuje fidele kolanowe w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Marii Pomianowskiej. Występowała w ramach projektu Baltic Culture Wave, zrzeszającego artystów z Danii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji oraz brała udział w festiwalu "Rozstaje" w Krakowie, gdzie występowała z Marią Bojlund & Jidder (Szwecja) i Marią Pomianowską (Polska).
Łazienki Królewskie organizują Festiwal Lampionów Chińskich (wcześniej Festiwal Światła) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu "Ogrody Światła”, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim sześć rezydencji. Poza Muzeum Łazienki Królewskie są to: Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) oraz Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania).
Pozostałe koncerty Festiwalu Lampionów Chińskich:
KONCERT "MUZYKA WIATRU, SZELEST JEDWABIU"
KONCERT "AZJATYCKIE TYGRYSY IDĄ NA DANCING"
KONCERT "JANCZARZY W OGRODZIE CHIŃSKIM, CZYLI CHINOISERIE PO POLSKU"
KONCERT "TRĄCAJĄC NAJCZULSZĄ ZE STRUN. PRAWIE WSZYSTKIE CYTRY ORIENTU"
Młodzi wirtuozi w Łazienkach
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Europą a Azją
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis