Koncert w Ogrodzie Chińskim, podczas którego wybrzmią jazzowe utwory Przemysława Strączka w chińskich aranżacjach, a także warsztaty poświęcone muzyce Państwa Środka i ceremonii parzenia herbaty znalazły się w programie tegorocznego Festiwalu Światła, który w sierpniu odbędzie się w Łazienkach Królewskich. Przez cały miesiąc zapraszamy też na spacery szlakiem "chinoiserie".
Główną atrakcją Festiwalu Światła będzie koncert "Jazz w pięciu smakach", który 6 sierpnia o godz. 18.00 rozpocznie się w Ogrodzie Chińskim. Wystąpi zespół Asian Strings Collective w polsko-chińskim składzie: Przemysław Strączek (gitary), Weiling Fang (erhu), Anna Krysztofiak (guzheng), Michał Kapczuk (kontrabas). Program koncertu obejmuje utwory polskiego jazzmana Przemysława Strączka, zaprezentowane wiosną 2015 r. w Singapurze. Usłyszymy jazzowe kompozycje, zabarwione orientalnym brzmieniem tradycyjnych instrumentów z Państwa Środka. Dopełnieniem będą utwory na chiński guzheng w wykonaniu Anny Krysztofiak.
Warsztaty
6 sierpnia zapraszamy również do Ogrodu Chińskiego na warsztaty poświęcone kulturze Państwa Środka. Pierwsze zajęcia pt. "Lekcja muzyki chińskiej" odbędą się o godz. 11.00. Uczestnicy warsztatów - dzieci i dorośli - poznają orientalne instrumenty (erhu, zhonghu, guzheng, hulusi, yueqin, yehu, xiao) i brzmienie chińskiej muzyki - od melodii ludowych poprzez klasyczne standardy aż po utwory rozrywkowe. Wspólnie nauczą się również piosenki i spróbują zagrać na instrumentach perkusyjnych.
Drugi warsztat pt. "Tajemnice chińskiego czajniczka" odbędzie się o godz. 13.00. Uczestnicy spotkania przyjrzą się ceremonii parzenia herbaty, zwanej gongfu cha, utensyliom herbacianym oraz wspólnie napiją się wyjątkowego napoju. Losowo wybrana osoba spróbuje również samodzielnie zaparzyć herbatę.
Sztuka zwana gongfu cha należy do najważniejszych skarbów kultury Państwa Środka. Obejmuje nie tylko czynność kunsztownego parzenia herbaty i jej smakowania oraz wybór cennych utensyliów, ale również inne dziedziny sztuki, np. muzykę, poezję, kaligrafię i malarstwo. To przejaw filozofii życia, w której istotnym elementem jest harmonijna symbioza natury i kultury.
Warsztaty poprowadzi artystka Anna Krysztofiak, która jako multiinstrumentalistka gra na klawesynie, organach i violi da gamba oraz szeregu instrumentów chińskich i japońskich.
Spacery
Podczas Festiwalu Światła zapraszamy również na spacery po Ogrodzie Chińskim, połączone z oglądaniem "chinoiserii" (przedmiotów w stylu chińskim) w obiektach Łazienek Królewskich. Zwiedzanie odbywać się będzie w środy, piątki i soboty - 4, 5, 11, 12, 16, 18, 19, 23, 25, 26 i 30 sierpnia.
Start o godz. 18.00 przy Pałacu Myślewickim. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja, gdyż liczba miejsc jest ograniczona; e-mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, telefon: (+48) 22 50 60 028.
Każdy, kto weźmie udział w sierpniowych spacerach, zobaczy "chinoiserie" w Pałacu na Wyspie, Białym Domku oraz Pałacu Myślewickim, czyli m.in. pięknie dekorowane motywami kwiatowymi i zwierzęcymi przedmioty z porcelany oraz meble, a także tapety z widokiem Kantonu, miasta na południu Chin. Pracownicy Łazienek Królewskich wyjaśnią, skąd wzięła się w Europie moda na rzeczy w stylu chińskim, popularne zwłaszcza w XVIII w. Opowiedzą również o Ogrodzie Chińskim i wytłumaczą, co zdobi Pawilon Chiński i Altanę Chińską oraz jaka jest symbolika pary kamiennych lwów stojących przy wejściu do Ogrodu Chińskiego.
Lampiony w ogrodach
Podczas Festiwalu Światła - od 4 do 31 sierpnia - część Alei Chińskiej i Ogród Chiński (wejście zlokalizowane od ul. Agrykoli) rozświetlać będą po zmroku dziesiątki czerwonych lampionów, pochodzących z chińskiego miasta Chengdu (kolor czerwony symbolizuje w kulturze Państwa Środka pomyślność i szczęście). W tym czasie ogrody Łazienek Królewskich otwarte będą do godz. 23.00, tak by nasi goście mogli spacerować wieczorami nastrojowo oświetlonymi alejami.
Łazienki Królewskie organizują Festiwal Światła od 2012 r. To część międzynarodowego projektu Ogrody Światła, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim sześć rezydencji. Poza Muzeum Łazienki Królewskie są to: Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) oraz Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania).