Tradycyjna muzyka chińska według koncepcji Anny Krysztofiak - multiinstrumentalistki i pajonatki kultury Dalekiego Wschodu, a także jubileuszowe pokazy "Z mroku" Leszka Mądzika, to główne atrakcje Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich. Zapraszamy od godz. 13.30 do Ogrodu Chińskiego m.in. na pokaz sztuki parzenia herbaty.
PROGRAM FESTIWALU W NIEDZIELĘ 30 SIERPNIA
13.30 - Opera Pekińskia w aranżacji Li Qikun, profesora z Uniwersytetu Technologii w Chinach i Dyrektora w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Występ z akompaniamentem utworów granych na chińskiej lutni w wykonaniu Li Qingyi
14.30 - Pokaz chińskiej sztuki wycinania papieru, a także pokaz słynnej chińskiej kaligrafii w wykonaniu Lin Yu z Uniwersytetu Harbin Normal w Chinach oraz Liu Jianli z Uniwersytetu Języka i Kultury w Pekinie - wolontariuszy w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
14.30 - Sztuka parzenia herbaty - Yu Wenting
Ceremonia parzenia herbaty odnosi się do metod jej przygotowywania w specjalnym czajniczku, degustacji w czarkach i okazji, przy których jest celebrowana. Mimo że herbata jest bardzo popularna w Chinach, jej sposób przygotowania znacznie różni się od form znanych w Europie, np. w Wielkiej Brytanii. W Chinach herbata jest napojem, który stosowany jest nie tylko w kuchni, ale także w tradycyjnej medycynie chińskiej.
21.30 - Pokaz spektaklu "Z mroku" Leszka Mądzika, Scena na Wodzie przed Pałacem na Wyspie
Festiwal zakończą na Scenie na Wodzie jubileuszowe pokazy "Z mroku" Leszka Mądzika, 29 i 30 sierpnia. Leszek Mądzik - założyciel działającej od 45 lat Sceny Plastycznej KUL - podkreślił, że spektakl ujawni te fragmenty przyrody, które dopiero przez iluminację i barwę wprowadzają nas w tajemnicę natury.
Łazienki Królewskie organizują Festiwal Światła (wcześniej Festiwal Lampionów) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim pięć rezydencji - poza Łazienkami Królewskimi są to Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) oraz Zamek w Lunéville (Francja).
RELACJE FILMOWE Z POPRZEDNICH EDYCJI FESTIWALU