Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powstał atlas botaniczny "Flora Danica", nazywany perłą Oświecenia, weź udział w wykładzie, który poprowadzi Krystyna Jędrzejewska-Szmek z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Atlas wszystkich roślin z ziem duńskiego króla (Dania, Szlezwik-Holsztyn, Oldenburg-Delmenhorst, Norwegia, Islandia, Wyspy Owcze i Grenlandia) był pomysłem profesora Georga Christiana Oedera - lekarza i podwładnego króla Chrystiana VII.
Prace nad monumentalnym dziełem trwały w sumie ponad 120 lat. Aby udokumentować wszystkie rośliny z Królestwa Danii, konno i piechotą przemierzano fiordy, łąki, lasy, bagna, a łodzią opływano morskie zatoki. Ostatecznie powstało 3240 ręcznie kolorowanych miedziorytów, które złożyły się na najbardziej wszechstronny i niesamowity inwentarz botaniczny o nazwie "Flora Danica".
Wykłady w Pałacu na Wyspie - poświęcone Danii z czasów Oświecenia - odbywają się w ramach IV Festiwalu Edukacji i stanowią nawiązanie do wystawy królewskiej porcelany "Flora Danica", do której ozdobienia posłużyły motywy roślinne z duńskiego atlasu botanicznego.
Terminy i tematy wykładów:
13 października 2016 r. - Absolutyzm i królewska dzielnica Frederiksstaden. Rozbudowa Kopenhagi w XVIII w., wykład prof. Grażyny Szelągowskiej;
20 października, 2016 r. - Duńska kultura jedzenia w Oświeceniu, wykład Benno Blæsilda;
27 października 2016 r. - Wokół stołu, czyli zarządzanie dworskim społeczeństwem, wykład dr. hab. Piotra Korduby