Zapraszamy na drugi koncert Festiwalu Lampionów Chińskich, podczas którego będzie można podziwiać subtelny taniec japoński Buyo w wykonaniu znanej tancerki, Hany Umedy. Zostanie on urozmaicony grą Anny Krysztofiak na instrumentach japońskich oraz występem Vlastislava Matouska. Znakomity flecista z Pragi dał się poznać festiwalowej publiczności już w ub. roku, kiedy podczas koncertów "hipnotyzował" słuchaczy swoją muzyką.
Niewątpliwą atrakcją wieczoru będą wielkie bębny taiko. Pojawi się też element improwizacji fletu shakuhachi i japońskiego koto.
Wystąpią:
Hana Umeda - taniec Buyo;
Vlastislav Matousek - shakuhachi;
Anna Krysztofiak - koto, sanshin, shamisen, yakumogoto, bębny taiko, śpiew;
Janusz Kowalewski - bębny taiko.
Hana Umeda - performerka, tancerka i instruktorka tańca Nihon Buyo. Od 2009 r. popularyzuje w Polsce klasyczny taniec japoński. Opracowała autorską metodę nauczania Nihon Buyo oraz stworzyła serię ćwiczeń, które pomagają przyswoić specyfikę ruchu japońskiego.
Vlastislav Matousek - kompozytor, muzyk-instrumentalista i etnomuzykolog. Studiował kompozycję i teorię muzyki w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, gdzie uzyskał doktorat, a od 1991 r. wykłada etnomuzykologię. Dzięki stypendium w Japonii, studiował grę na flecie shakuhachi u mistrza Kifu Mitsuhashi, a także muzykę japońską pod kierunkiem prof. Osamu Yamaguti. Koncertuje nie tylko z japońskim repertuarem na flet shakuhachi, ale też grywa czeską muzykę średniowieczną i tradycyjną na instrumentach dawnych. Prowadzi festiwal muzyki japońskiej i tradycyjnej Prague Shakuhachi Festival w Pradze.
Anna Krysztofiak - artystka Chóru Filharmonii Łódzkiej, gra na klawesynie, organach i violi da gamba oraz szeregu instrumentów chińskich i japońskich. Jest jednym z dwojga Europejczyków na świecie wykonujących muzykę nanguan i jedyną taką osobą w Europie. Koncertowała w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan). Występowała jako solistka z The Harp Consort, Andrew Lawrence-King, a także z Marią Pomianowską i jej zespołem. Otrzymała m.in. stypendium rządu tajwańskiego, dzięki któremu mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts. Współorganizuje Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich.
Janusz Kowalewski - młody adept perkusji, uczący się pod kierunkiem Adama Marszałkowskiego. Jego zainteresowania muzyczne oscylują wokół muzyki rockowej, a także muzyki japońskich bębnów taiko.
Łazienki Królewskie organizują Festiwal Lampionów Chińskich (wcześniej Festiwal Światła) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu "Ogrody Światła”, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim sześć rezydencji. Poza Muzeum Łazienki Królewskie są to: Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) oraz Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania).
Pozostałe koncerty Festiwalu Lampionów Chińskich:
KONCERT "POLSKA I CHINY - FOLKOWE PRZYJAŹNIE"
KONCERT "AZJATYCKIE TYGRYSY IDĄ NA DANCING"
KONCERT "JANCZARZY W OGRODZIE CHIŃSKIM, CZYLI CHINOISERIE PO POLSKU"
KONCERT "TRĄCAJĄC NAJCZULSZĄ ZE STRUN. PRAWIE WSZYSTKIE CYTRY ORIENTU"
Salony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Maciej Smoląg
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Wiolonczela solo i w duecie w czeskim repertuarze
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis