Dla dorosłych, młodzieży i rodzin z dziećmi od 10. roku życia
Terminy: 5 kwietnia 2025 r., godz. 8.00-14.00; 6 kwietnia 2025 r., godz. 9.00-15.00; 12 kwietnia 2025 r., godz. 9.00-15.00; 26 kwietnia 2025 r., godz. 10.00-16.00; 17 maja 2025 r., godz. 5.00-11.00; 24 maja 2025 r., godz. 18.30-24.00; 14 czerwca 2025 r., godz. 9.00-15.00 Miejsce spotkania: Nowa Palmiarnia; z wyjątkiem 17 maja - w tym dniu spotkanie przy bramie obok budynku Oberży (skrzyżowanie ul. Agrykola, Myśliwiecka, Szwoleżerów) Wstęp: wolny
UWAGA! NABÓR DO PROJEKTU ZOSTAŁ JUŻ ZAKOŃCZONY.
Interesujesz się naturą, chcesz pogłębić swoją wiedzę przyrodniczą i lepiej poznać łazienkowskie ogrody, weź udział w projekcie badawczym "BioBlitz". Wyniki naszych terenowych działań zaprezentujemy na wystawie "Łazienki w zachwycie".
Łazienkowskie ogrody są pełne różnych gatunków. Bogata sieć stawów i kanałków wodnych oraz bliskość korytarza ekologicznego, jakim jest Wisła, przyczynia się do dużej liczebności zwierząt oraz innych organizmów.
O wielu mieszkańcach łazienkowskich ogrodów nie ma pełnej wiedzy, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić "BioBlitz", czyli jednodniowe badania terenowe wybranych grup organizmów. Odbędą się one z udziałem eksperta z danej dziedziny oraz osób zainteresowanych tematyką łazienkowskiej przyrody. Zapraszamy wszystkich, którzy zajmują się naturą amatorsko i zawodowo. Zależy nam na zebraniu aktywnej, ciekawej przyrody grupy. Zgłaszać się mogą dorośli, młodzież oraz rodziny z dziećmi od 10. roku życia.
Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w projekcie 5 i/lub 6 kwietnia 2025 r., prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 12 marca 2025 r. Do 14 marca 2025 r. skontaktujemy się z osobami, które zaprosimy do współpracy.
Zainteresowanych udziałem w projekcie w pozostałych terminach prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 6 kwietnia 2025 r. Do 9 kwietnia 2025 r. skontaktujemy się z osobami, które zaprosimy do współpracy.
Wyniki naszych badań i proces badawczy zaprezentujemy na wystawie "Łazienki w zachwycie" w strefie "Natura". Przedstawimy bioróżnorodność charakteryzującą dzisiejsze Łazienki Królewskie, uwzględniając możliwości poznawania tutejszej przyrody, jakie mają zarówno zawodowi przyrodnicy, jak i miłośnicy flory i fauny.
24 maja, godz. 18.30-24.00 - "Motyle nocne"
ekspert: Maciej Sosnowski
14 czerwca, godz. 9.00-15.00 - "Pajęczaki"
ekspert: dr Łukasz Nicewicz
INFORMACJE TECHNICZNE
►Samodzielnie w projekcie mogą uczestniczyć dorośli i młodzież od 15. roku życia, jednak nieletni muszą posiadać zgody podpisane przez opiekunów prawnych.
►Każde dziecko w wieku 10-15 lat musi być pod opieką dorosłego (1 opiekun = 2 dzieci).
►Podczas spotkań jest przewidziana krótka, 30-minutowa przerwa. Nie zapewniamy posiłku; w przestrzeni, gdzie będzie przerwa, zostanie podana woda, kawa i herbata.
►Spotkania będą dokumentowane (foto/wideo; wywiady z uczestnikami).
►Wyrażenie zgody na rozpowszechnianie wizerunku jest dobrowolne, lecz jest niezbędnym warunkiem udziału w projekcie.
►Zastrzegamy sobie prawo wyboru osób uczestniczących w poszczególnych badaniach, zwłaszcza w przypadku dużego zainteresowania.
Łukasz Nicewicz - arachnolog i entomolog. Adiunkt w Instytucie Biologii Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ, członek Sekcji Arachnologicznej PtZool, autor licznych badań z zakresu ekologii i fizjologii pająków, uczestnik licznych projektów o tematyce arachnologicznej, pełnił funkcję biegłego z zakresu arachnologii. Prowadzi liczne warsztaty poświęcone pająkom dla dzieci i dorosłych.
Łukasz Wardecki - ornitolog, obrączkarz ptaków, uczestnik licznych projektów badawczych, w tym inwentaryzacji warszawskich terenów zieleni. W Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków pracuje jako koordynator monitoringów i inwentaryzacji ornitofauny. Z Muzeum Łazienki Królewskie jest związany od ponad 10 lat. Prowadzi zajęcia edukacyjne o tematyce ornitologicznej oraz badania dotyczące głównie awifauny wodnej historycznych ogrodów.
Marta Wrzosek - mykolog, profesor UW, pracownik Ogrodu Botanicznego UW, popularyzator nauki, członek Komitetu Biologii Organizmalnej oraz Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN, biegły mykolog budowlany, naukowo zainteresowana szczególnie interakcjami bezkręgowców i grzybów.
Piotr Zaniewski - lichenolog, botanik, fitosocjolog, nauczyciel akademicki, autor wielu publikacji naukowych, na co dzień uczy rozpoznawania porostów, mszaków, roślin naczyniowych i zbiorowisk roślinnych studentów leśnictwa.
Projekt "BioBlitz" jest prowadzony we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP).