Wystawa: Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich
Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty oraz fragmenty dekoracji.
WięcejFinisaż wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Multimedialny występ Marii Ka i Chóru w Ruchu, czytanie performatywne w wykonaniu znakomitych aktorów oraz seminarium o "Nocy listopadowej" to wydarzenia towarzyszące finisażowi wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich". Zapraszamy dorosłych i młodzież.
WięcejNabór do Młodzieżowej Rady Muzeum Łazienki Królewskie
Uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych zapraszamy do udziału w Młodzieżowej Radzie Muzeum Łazienki Królewskie. Jej członkowie będą inicjować autorskie działania, a także opiniować i konsultować wybrane muzealne wydarzenia i projekty, w szczególności skierowane do młodzieży.
WięcejKomunikat ws. łazienkowskich zwierząt
Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są ostoją wielu dzikich gatunków. Możemy je spotkać podczas spacerów i sportowych aktywności. Prosimy, aby w kontakcie ze zwierzętami przestrzegać określonych zasad.
WięcejObraz z królewskiej kolekcji w muzealnych zbiorach
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Łazienki Królewskie wzbogaciło się o kolejny obraz z kolekcji króla Stanisława Augusta. To dzieło "Rybacy i łódź nad zatoką", które w 1777 r. namalował Philipp Jacob Hackert, wzięty niemiecki pejzażysta. Płótno będzie można oglądać od 11 lutego 2025 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejIII międzynarodowa konferencja naukowa "Architektura Wyzwań"
"Nowy Europejski Bauhaus - Budowanie Wspólnoty" to hasło tegorocznej edycji międzynarodowej konferencji naukowej "Architektura Wyzwań", która 30 czerwca i 1 lipca 2025 r. odbędzie się w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Pałacu Czapskich. Zapraszamy do udziału i zgłaszania tematów referatów.
WięcejWykłady do wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego" (wideo)
Stanisław Wyspiański miał niepowtarzalny styl i osiągnął wyjątkową pozycję w polskiej kulturze. Jego biografię i twórczość przybliżają wykłady towarzyszące wystawie "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich". Zapraszamy do oglądania.
WięcejRewitalizacja łazienkowskiego Folwarku oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Przebudowa Koszar Kantonistów, modernizacja dawnej Wozowni oraz rekonstrukcja historycznego hipodromu to główne elementy rewitalizacji łazienkowskiego Folwarku oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Prace projektowe na obecnym etapie, finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, potrwają do końca 2025 r.
WięcejMonitoring na placu zabaw
Plac zabaw w południowej części ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie został objęty nowoczesnym monitoringiem. Zakup cyfrowych kamer był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejWydarzenia do wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Stanisław Wyspiański to wyjątkowa postać w polskiej kulturze. Poznaj jego niepowtarzalny styl jako pisarza, malarza, rysownika oraz projektanta. Na wydarzenia zainspirowane życiem i twórczością wybitnego artysty zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
WięcejŁazienkowskie ogrody i Pałac na Wyspie w modelu 3D
W ramach dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy w drugiej połowie 2024 r. odbyła się digitalizacja łazienkowskich ogrodów oraz Pałacu na Wyspie. Powstały modele 3D cennych zabytków, które posłużą ich bieżącemu utrzymaniu oraz badaniom konserwatorsko-historycznym.
Więcej11. edycja konkursu na krzyżówkę ekologiczną
Uczniów szkół podstawowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych wraz z nauczycielami zapraszamy do udziału w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu na krzyżówkę ekologiczną. Na zwycięzców czekają nagrody.
WięcejTablica upamiętniająca prof. Marka Kwiatkowskiego
Na budynku Podchorążówki zawisła tablica upamiętniająca prof. Marka Kwiatkowskiego, pierwszego dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 19 grudnia 2024 r.
WięcejŚwiąteczna iluminacja w Alei Chińskiej
Muzeum Łazienki Królewskie rozbłysło świąteczno-noworocznym blaskiem. Aleję Chińską - od bramy przy ul. Agrykola do bramy przy ul. Gagarina - zdobi stylowa iluminacja świetlna.
WięcejZmiany klimatyczne a łazienkowskie drzewa
W ostatnich miesiącach zmiany klimatyczne stały się wyjątkowo dotkliwe dla zabytkowych ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie. Cieplejszy i bardziej suchy klimat oraz silne wiatry powodują, że ochrona historycznej szaty roślinnej stanowi coraz większe wyzwanie.
WięcejWojenne relikty odkryte na terenie łazienkowskich ogrodów
Szczątki trzech koni oraz elementy uzbrojenia i oporządzenia wojskowego zostały odkryte na terenie łazienkowskich ogrodów podczas prac inwestycyjnych przy Nowej Oranżerii. Znalezisko pochodzi z czasów kampanii wrześniowej z 1939 r.
WięcejPrestiżowe nagrody dla muzealnych wydawnictw
Dwie publikacje Muzeum Łazienki Królewskie zostały nagrodzone w tegorocznej, trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu "Muzealna Książka Roku". Inne wydawnictwo otrzymało wyróżnienie w 32. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
WięcejSłuchowisko "Listy do króla"
Wybitni aktorzy zaprezentowali przy muzyce na żywo fragmenty korespondencji króla Stanisława Augusta i jego nadwornego malarza, Marcello Bacciarellego. Słuchowisko odbyło się 7 grudnia 2024 r. w Teatrze Królewskim.
WięcejMinistrowie finansów Trójkąta Weimarskiego w Łazienkach Królewskich
Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego odbyło się 12 grudnia 2024 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Rozmowy dotyczyły bieżących spraw, w priorytetów polskiej prezydencji w UE.
Więcej