Wideo
Wystawa "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. W Podchorążówce i Pałacu na Wyspie prezentowane są m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji.
CZYTAJ WIĘCEJ O WYSTAWIE "IKONOSFERA WYSPIAŃSKIEGO. NOC LISTOPADOWA W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH"
Sala Balowa - cz. I
Największym pomieszczeniem Pałacu na Wyspie jest Sala Balowa. Jej dekoracja architektoniczna, rzeźbiarska i malarska posiada określony przekaz.
Przeczytaj cały wpisSala Balowa - cz. II
W Sali Balowej znajdują się rzeźby, stanowiące oprawę kominków. Posągi odzwierciedlają wizję idealnych rządów króla Stanisława Augusta. Poznaj ich znaczenie.
Przeczytaj cały wpisSala Balowa - cz.III
Wśród dekoracji ściennych Sali Balowej widoczne są m.in. dwie płaskorzeźby, przedstawiające mitologiczne sceny miłosne. Król umieści je tu nieprzypadkowo.
Przeczytaj cały wpis
Sztuka dobrego myślenia cz. 1
W cyklu "Sztuka dobrego myślenia" przybliżamy postać i dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. W pierwszym podcaście dr Kamil Frejlich rozmawia z dr. Krzysztofem Wiśniewskim o urzędzie marszałkowskim w nowożytnej Rzeczypospolitej.
Przeczytaj cały wpisSztuka dobrego myślenia cz. 2
W drugim podcaście "Sztuka dobrego myślenia" dr Piotr Skowroński rozmawia z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz i prof. Krzysztofem Mrowcewiczem o ludziach baroku i oświecenia.
Przeczytaj cały wpisSztuka dobrego myślenia cz. 3
W trzecim podcaście "Sztuka dobrego myślenia" dr Piotr Skowroński rozmawia z dr. Franciszkiem Skibińskim i Przemysławem Wątrobą o początkach Łazienek Królewskich.
Przeczytaj cały wpis
Recital Diany Yoffe
Łotewska pianistka, laureatka II nagrody w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, 26 września 2021 r. zagrała swój recital online na zakończenie 62. sezonu Koncertów Chopinowskich.
Przeczytaj cały wpisRecital Tymoteusza Biesa
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach z tytułem Primus Inter Pares, laureat wielu prestiżowych konkursów, 19 września 2021 r. wystąpił online w ramach 62. sezonu Koncertów Chopinowskich.
Przeczytaj cały wpisRecital Joanny Goranko
Pianistka młodego pokolenia, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów, 12 września 2021 r. zagrała swój recital online w ramach 62. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich.
Przeczytaj cały wpis
Sztuka dobrego myślenia
Pierwsza wystawa o Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim, prezentowana w Muzeum Łazienki Królewskie od 26 kwietnia do 1 września 2024 r., była fascynującą podróżą w świat polskiego baroku. O tym, skąd wziął się pomysł na ekspozycję, opowiedzieli jej kuratorzy - dr Kamil Frejlich i dr Piotr Skowroński.
Przeczytaj cały wpisFreski Mattii Pretiego
Twórczość wybitnego włoskiego malarza i freskanta okresu baroku, caravaggionisty Mattii Pretiego była eksponowana na wystawie w Podchorążówce. Znajdowała się tam m.in. instalacja z replikami słynnych fresków z konkatedry św. Jana w Valletcie, które artysta wykonał w latach 1661-1666.
Przeczytaj cały wpis"Obietnica szczęścia"
Marmurowe rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jednej z ciekawszych rzeźbiarek XX w., prezentowane były na wystawie w Starej Oranżerii do 3 grudnia 2023 r. O tym, dlaczego twórczość artystki jest tak niezwykła, opowiadała kuratorka ekspozycji, Anna Szary.
Przeczytaj cały wpis
Rok 1764. Przełom czy kontynuacja?
Sesja naukowa w 260. rocznicę wyboru i koronacji ostatniego władcy Rzeczypospolitej, która odbyła się w Pałacu na Wyspie 24 października 2024 r. Wzięli w niej udział m.in. wybitni badacze XVIII wieku.
Przeczytaj cały wpisHerstoria muzealnictwa w Polsce
"Dlaczego nie było wielkich muzealniczek?" Herstoria muzealnictwa w Polsce to temat interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Łazienki Królewskie. Pierwszy dzień obrad: 8 października 2024 r.
Przeczytaj cały wpisHerstoria muzealnictwa w Polsce
"Dlaczego nie było wielkich muzealniczek?" Herstoria muzealnictwa w Polsce to temat interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Łazienki Królewskie. Drugi dzień obrad: 9 października 2024 r.
Przeczytaj cały wpis
Obraz i słowo
Teatralne wizje autora "Nocy listopadowej" to wyzwanie zarówno dla reżyserów, jak i grafików. Kustoszka Bożena Pysiewicz przedstawiła historię plakatów do utworów Stanisława Wyspiańskiego, które stworzyli znani artyści.
Przeczytaj cały wpisKolekcje zwierząt w XVI-XVIII wieku
O okazach z menażerii i gatunkach, które wzbudzały największe zainteresowanie kolekcjonerów oraz widowni, opowiedział dr Konrad Bielecki podczas wykładu z cyklu "Zwierzęta w historii".
Przeczytaj cały wpisOdkrywamy Morysin
O znanych i mniej znanych obliczach współczesnego rezerwatu przyrody Morysin opowiedział dr inż. Maciej Żołnierczuk, architekt krajobrazu z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Przeczytaj cały wpis
Nasi mieszkańcy
W królewskich ogrodach spotkać można m.in. liczne gatunki ptaków oraz śmigłe wiewiórki - najpopularniejsze łazienkowskie gryzonie.
Przeczytaj cały wpisZima w Łazienkach
Warto się wybrać na zimowy spacer do Łazienek Królewskich i zobaczyć królewskie ogrody okryte białym puchem.
Przeczytaj cały wpisWrona i kanapka
Wystarczyła chwila nieuwagi ze strony dzieci, które przyszły do królewskiego ogrodu, by sprytny ptak wyciągnął im z plecaka kanapkę.
Przeczytaj cały wpis
"Elegantka II". Projekt taneczny
Uczestnicy warsztatów tanecznych, które odbyły się w Łazienkach Królewskich, wspólnie stworzyli krótki film artystyczny. Produkcja stanowi podsumowanie ich pracy.
Przeczytaj cały wpisKoncert na pięć obrazów
Rodziny z dziećmi zapraszamy na koncert online nastrojowych piosenek z akompaniamentem gitarowym, inspirowanych dziełami z Królewskiej Galerii Obrazów.
Przeczytaj cały wpis"Mała malarnia" online cz. I
Dzieci i opiekunów zapraszamy na warsztaty artystyczne online, pełne malarskich eksperymentów. Każdy poczuje się jak królewski artysta, wykonując modyfikację obrazów.
Przeczytaj cały wpis
Śladami fauny - dzięcioły | PJM
W łazienkowskich ogrodach spotykamy kilka gatunków dzięciołów. Każdy z nich pozostawia ślady, które możemy obserwować.
Przeczytaj cały wpisŚladami fauny - gryzonie | PJM
Rozległe połacie zimozielonego bluszczu, liczne zakrzewienia oraz zadrzewienia sprawiają, że w łazienkowskich ogrodach gryzonie mają raj na ziemi.
Przeczytaj cały wpisŚladami flory - geofity | PJM
W łazienkowskich ogrodach rosną geofity, które uznawane są pierwsze oznaki wiosny, ponieważ kwitną w czasie, gdy na drzewach i krzewach nie ma jeszcze liści.
Przeczytaj cały wpis
Stara Oranżeria - audiodeskrypcja
Przeczytaj cały wpisTeatr Królewski - audiodeskrypcja
Przeczytaj cały wpisKuluary Wschodnie w Starej Oranżerii - audiodeskrypcja
Przeczytaj cały wpis