Wideo
Mieszkańcy Pałacu na Wyspie
Klasycystyczny Pałac na Wyspie służył Stanisławowi Augustowi nie tylko do pracy i odpoczynku, lecz także do przyjmowania licznych gości. Nieodłącznymi bywalcami byli tam również królewscy paziowie, służba i straż.
Sala Balowa - cz. I
Największym pomieszczeniem Pałacu na Wyspie jest Sala Balowa. Jej dekoracja architektoniczna, rzeźbiarska i malarska posiada określony przekaz.
Przeczytaj cały wpisSala Balowa - cz. II
W Sali Balowej znajdują się rzeźby, stanowiące oprawę kominków. Posągi odzwierciedlają wizję idealnych rządów króla Stanisława Augusta. Poznaj ich znaczenie.
Przeczytaj cały wpisSala Balowa - cz.III
Wśród dekoracji ściennych Sali Balowej widoczne są m.in. dwie płaskorzeźby, przedstawiające mitologiczne sceny miłosne. Król umieści je tu nieprzypadkowo.
Przeczytaj cały wpis
Cocteau w Łazienkach
Film z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowany we współpracy z Teatrem Malabar Hotel. Przemówienie Jeana Cocteau, francuskiego poety i dramaturga, przeplata się z animacjami w łazienkowskiej scenerii.
Przeczytaj cały wpisSkąd nazwa "Łazienki Królewskie"?
Muzeum Łazienki Królewskie to letnia rezydencja Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. Początki założenia sięgają XVII w., gdy na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią.
Przeczytaj cały wpisPani Gabriela i kapliczka
95-letnia pani Gabriela od 15 lat opiekuje się kapliczką przy ul. Podchorążych, nieopodal Łazienek Królewskich. Przychodzi tu codziennie przez cały rok, by uporządkować przestrzeń wokół, w tym kwiaty i dekoracje.
Przeczytaj cały wpis
Recital Diany Yoffe
Łotewska pianistka, laureatka II nagrody w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, 26 września 2021 r. zagrała swój recital online na zakończenie 62. sezonu Koncertów Chopinowskich.
Przeczytaj cały wpisRecital Tymoteusza Biesa
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach z tytułem Primus Inter Pares, laureat wielu prestiżowych konkursów, 19 września 2021 r. wystąpił online w ramach 62. sezonu Koncertów Chopinowskich.
Przeczytaj cały wpisRecital Joanny Goranko
Pianistka młodego pokolenia, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów, 12 września 2021 r. zagrała swój recital online w ramach 62. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich.
Przeczytaj cały wpis
Freski Mattii Pretiego
Twórczość wybitnego włoskiego malarza i freskanta okresu baroku, caravaggionisty Mattii Pretiego była eksponowana na wystawie w Podchorążówce. Znajdowała się tam m.in. instalacja z replikami słynnych fresków z konkatedry św. Jana w Valletcie, które artysta wykonał w latach 1661-1666.
Przeczytaj cały wpis"Obietnica szczęścia"
Marmurowe rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jednej z ciekawszych rzeźbiarek XX w., prezentowane były na wystawie w Starej Oranżerii do 3 grudnia 2023 r. O tym, dlaczego twórczość artystki jest tak niezwykła, opowiadała kuratorka ekspozycji, Anna Szary.
Przeczytaj cały wpis"Kolor życia. Frida Kahlo"
Prace jednej z najważniejszych artystek XX w. oglądać można było od 7 lipca do 3 września 2023 r. w Łazienkach Królewskich. Wystawa przyciągnęła tłumy zwiedzających. Przy dźwiękach meksykańskiej muzyki przypominamy towarzyszącą ekspozycji wspaniałą atmosferę.
Przeczytaj cały wpis
Rok 1764. Przełom czy kontynuacja?
Sesja naukowa w 260. rocznicę wyboru i koronacji ostatniego władcy Rzeczypospolitej, która odbyła się w Pałacu na Wyspie 24 października 2024 r. Wzięli w niej udział m.in. wybitni badacze XVIII wieku.
Przeczytaj cały wpisHerstoria muzealnictwa w Polsce
"Dlaczego nie było wielkich muzealniczek?" Herstoria muzealnictwa w Polsce to temat interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Łazienki Królewskie. Pierwszy dzień obrad: 8 października 2024 r.
Przeczytaj cały wpisHerstoria muzealnictwa w Polsce
"Dlaczego nie było wielkich muzealniczek?" Herstoria muzealnictwa w Polsce to temat interdyscyplinarnej konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Łazienki Królewskie. Drugi dzień obrad: 9 października 2024 r.
Przeczytaj cały wpis
Kolekcje zwierząt w XVI-XVIII wieku
O okazach z menażerii i gatunkach, które wzbudzały największe zainteresowanie kolekcjonerów oraz widowni, opowiedział dr Konrad Bielecki podczas wykładu z cyklu "Zwierzęta w historii".
Przeczytaj cały wpisOdkrywamy Morysin
O znanych i mniej znanych obliczach współczesnego rezerwatu przyrody Morysin opowiedział dr inż. Maciej Żołnierczuk, architekt krajobrazu z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Przeczytaj cały wpisMalta pod rządami Zakonu św. Jana
Po przybyciu na Maltę Wojskowego Zakonu Szpitalników Świętego Jana w jej historii rozpoczął się nowy rozdział. O tym, jak wyspiarski kraj rozkwitł kulturowo i gospodarczo, opowiedział Christian Mifsud z Heritage Malta.
Przeczytaj cały wpis
Nasi mieszkańcy
W królewskich ogrodach spotkać można m.in. liczne gatunki ptaków oraz śmigłe wiewiórki - najpopularniejsze łazienkowskie gryzonie.
Przeczytaj cały wpisŁazienkowskie ogrody jesienią
Piękne, żółto-rdzawe barwy wypełniły ogrody Łazienek Królewskich. Warto wybrać się tu na spacer.
Przeczytaj cały wpisWrona i kanapka
Wystarczyła chwila nieuwagi ze strony dzieci, które przyszły do królewskiego ogrodu, by sprytny ptak wyciągnął im z plecaka kanapkę.
Przeczytaj cały wpis
"Elegantka II". Projekt taneczny
Uczestnicy warsztatów tanecznych, które odbyły się w Łazienkach Królewskich, wspólnie stworzyli krótki film artystyczny. Produkcja stanowi podsumowanie ich pracy.
Przeczytaj cały wpisKoncert na pięć obrazów
Rodziny z dziećmi zapraszamy na koncert online nastrojowych piosenek z akompaniamentem gitarowym, inspirowanych dziełami z Królewskiej Galerii Obrazów.
Przeczytaj cały wpis"Mała malarnia" online cz. I
Dzieci i opiekunów zapraszamy na warsztaty artystyczne online, pełne malarskich eksperymentów. Każdy poczuje się jak królewski artysta, wykonując modyfikację obrazów.
Przeczytaj cały wpis
Śladami fauny - dzięcioły | PJM
W łazienkowskich ogrodach spotykamy kilka gatunków dzięciołów. Każdy z nich pozostawia ślady, które możemy obserwować.
Przeczytaj cały wpisŚladami fauny - gryzonie | PJM
Rozległe połacie zimozielonego bluszczu, liczne zakrzewienia oraz zadrzewienia sprawiają, że w łazienkowskich ogrodach gryzonie mają raj na ziemi.
Przeczytaj cały wpisŚladami flory - geofity | PJM
W łazienkowskich ogrodach rosną geofity, które uznawane są pierwsze oznaki wiosny, ponieważ kwitną w czasie, gdy na drzewach i krzewach nie ma jeszcze liści.
Przeczytaj cały wpis
Stara Oranżeria - audiodeskrypcja
Przeczytaj cały wpisTeatr Królewski - audiodeskrypcja
Przeczytaj cały wpisKuluary Wschodnie w Starej Oranżerii - audiodeskrypcja
Przeczytaj cały wpis