Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na spotkania edukacyjne, poświęcone zmianom zachodzącym jesienią w przyrodzie.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna" Start: Koszary Kantonistów (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa). Dodatkowe informacje: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Teresa Czarowska, Radosław Pomagalski.
TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ:
3 września 2022 r., godz. 12.00-13.00
"Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę"
Zajęcia prowadzone będą w sali "Las". Dzieci i opiekunowie dowiedzą się, co jesienią robią różne gatunki zwierząt, co to są sejmiki bocianie, które ptaki odlatują jesienią z naszego kraju, a które przylatują do Polski na zimowisko. Porozmawiamy również o tym, jak można pomóc występującym w mieście gatunkom przetrwać trudny czas: jak zbudować jeżowi budkę, w której prześpi bezpiecznie zimę, czym dokarmiać ptaki i inne zwierzęta.
11 września 2022 r., godz. 12.00-13.00
"Barwy jesieni"
Spotkanie odbywać się będzie w łazienkowskich ogrodach oraz w sali "Las". Dzieci nauczą się rozpoznawać oznaki zbliżającej się jesieni. Dowiedzą się, dlaczego liście drzew zmieniają barwę, po co roślinom owoce i w jaki sposób zwierzęta rozsiewają nasiona. Będą miały również okazję przekonać się, dlaczego jesień jest dla wielu gatunków bardzo pracowitą porą roku.
17 września 2022 r., godz. 12.00-13.00
"Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?"
Zajęcia prowadzone będą w sali "Las". Uczestnicy dowiedzą się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy: które zasypiają, a które szykują sobie spiżarnie. Posłuchają też o tym, jak poszczególne gatunki, m.in. wiewiórki, bobry, niedźwiedzie i popielice, są w stanie przetrwać zimniejsze miesiące. Dowiedzą się ponadto, co zwierzęta robią jesienią, i dlaczego niedźwiedź tyje po borówkach.
25 września 2022 r., godz. 12.00-13.00
"Rykowisko, bukowisko i bekowisko, czyli co słychać jesienią w lesie"
Zajęcia prowadzone będą w sali "Las". Uczestnicy dowiedzą się, jak odróżnić sarnę od jelenia, co to są: łania, koza, kozioł i byk, a także dlaczego sarnom nie trafiają się jelenie. Usłyszą o tym, czym się różnią rogi od poroży, i głowy których zwierząt zdobią. Posłuchają ponadto odgłosów jeleniowatych, wydawanych podczas okresu godowego. Dowiedzą się, czym są rykowisko, bukowisko i bekowisko.
Istnieje możliwość tłumaczenia spotkań na Polski Język Migowy. Zapotrzebowanie na PJM należy zgłaszać minimum dwa tygodnie przed zajęciami: l.butowska@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215.
Teresa Czarowska - z wykształcenia i zamiłowania nauczyciel przyrodnik. Absolwentka Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW, podyplomowych studiów w Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW oraz studium pedagogicznego dla absolwentów szkół wyższych. Od lat uczy mądrej miłości do przyrody dzieci i młodzież nie tylko w szkole, lecz także w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie jest cenionym i lubianym edukatorem.
Radosław Pomagalski - z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Właściciel pokaźnej kolekcji egzotycznych zwierząt.Ukończył biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasów studenckich prowadzi w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa lekcje muzealne i warsztaty o tematyce przyrodniczej. Jest autorem pomocy dydaktycznych, wykorzystywanych podczas zajęć z grupami szkolnymi, w tym realistycznych kolorowanek dla najmłodszych.
Nieznane oblicze Leonarda da Vinci
Warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisKrólewskie szkoły jazdy
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisDrewniane koniki
Warsztaty stolarki dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpis