1. Świerk pospolity
Picea abies
Świerki dzięki charakterystycznej budowie korony są odporne na opady śniegu. Płytki system korzeniowy sprawia, że są podatne na działanie wiatru. Jest to gatunek bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, więc nie najlepiej sobie radzi w miastach. Chociaż jego drewno jest miękkie, stanowi cenny surowiec o różnym zastosowaniu. Świerki są często kupowane jako drzewka bożonarodzeniowe.
Istnieje przypuszczenie, że angielska nazwa świerka spruce (wym. /spɹus/) wywodzi się od polskich słów "z Prus". Według niektórych źródeł Anglicy kupujący w XV wieku drewno świerkowe potrzebne do budowy statków, słysząc polskie określenie, że drewno pochodzi z Prus Królewskich, nazywali je "spruce".
Igły świerków są dość krótkie, sztywne i ostro zakończone. Szyszki mogą osiągać do 20 centymetrów długości i są skierowane ku dołowi, wisząc na świerkowych pędach. Drzewa te osiągają wysokość do 50 metrów i mogą żyć nawet 300 lat.
Na świerkach można zaobserwować struktury, które przypominają szyszki. Są to galasy, które powstają na drzewach zaatakowanych przez ochojnika świerkowo-modrzewiowego, czyli gatunek małej mszycy.
Ten okaz rośnie na tyłach Pałacu Myślewickiego. To górujące nad pałacem, niezwykłe drzewo ma swój adres e-mailowy: swierk@lazienki-krolewskie.pl! Zachęcamy do napisania wiadomości do świerka, na pewno z dużą chęcią Wam odpisze.