6. Lipa drobnolistna
Tilia cordata
Jest bardzo okazała i długowieczna, jej pień może osiągać grubość do 200 centymetrów. Liście kształtem przypominają symbol miłości – serce (na co wskazuje też łacińska nazwa cordata - sercowata). Lipa jest drzewem zapylanym przez owady, czyli owadopylnym. Z nektaru jej kwiatów pszczoły wytwarzają miód. Ponadto kwiaty lipy są szeroko wykorzystywane w medycynie naturalnej – stosuje się m.in. innymi napary lipowe na przeziębienie. Włókniste łyko, które znajduje się tuż pod korą, jest głównym budulcem gniazd wiewiórek.
Lipy były czczone w różnych religiach. Łączy się je m.in. z kultem maryjnym w Świętej Lipce na Mazurach.
Wiosną w pobliżu lip można poczuć intensywny zapach kwiatów, które nazywamy wierzchotkami. Drewno lipy jest miękkie. Używa się go m.in. w snycerstwie i do produkcji wyrobów toczonych, ale przede wszystkim drewno lipowe idealne jest do wyrobu instrumentów, np. skrzypiec. Słynny ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie jest wykonany właśnie z drewna lipowego.
Liście lipy drobnolistnej porastają kępki rdzawych włosków w kątach nerwów (w odróżnieniu od odmiany szerokolistnej, która ma włoski białe). Drzewo owocuje drobnymi orzeszkami, które dojrzewają pod koniec lata.
Okaz, przy którym stoisz, jest pierwszym w alei lipowej. Odejdź kilka kroków od drzewa i przyjrzyj się pokrojowi korony - ma bardzo charakterystyczny dla lipy kształt.
Średnia wysokość lip wynosi 30-40 metrów, a czas życia tego gatunku to 600-800 (a nawet do 1200) lat.