7. Dąb szypułkowy
Quercus robur
To najpotężniejsze drzewo, które można spotkać w Polsce i całej Europie. Czasem nazywany jest królem drzew i od wieków otaczany czcią. Rośnie wolno i osiąga imponujące rozmiary. Dąb był poświęcony wielu bogom, m.in. Zeusowi, Jowiszowi, Odynowi i Wotanowi. W wielu religiach dęby uważane były za święte drzewa, w tradycji ludowej nadawano im określenia "czarcie" lub "diabelskie". Drewno jest twarde i bardzo cenione w meblarstwie i stolarstwie.
Liście dębu szypułkowego są podłużne, z nieregularnymi, głęboko wciętymi klapami. Owoce dębów to żołędzie, których kupule (zwane czapeczkami) rosną na długich szypułkach.
Żołędzie są pokarmem wielu gatunków zwierząt, w tym dzików, myszy czy sójek. Jesienią pod dębami łazienkowskimi można spotkać kaczki, które połykają te owoce w całości. Ludzie też jadali żołędzie - mielone dodawane były do mąki. Można również przyrządzić kawę żołędziową, uważaną za bardzo pożywny napój.
7a. Tutaj zobaczysz potężny dąb, który stoi na straży ogrodu modernistycznego. Charakterystyczny kulisty pokrój jego korony świadczy o tym, że całe życie mógł się swobodnie rozwijać i nie musiał konkurować z innymi drzewami.
7b. Dęby, przy których stoisz, są reliktem historycznego lasu dębowego dawnego zwierzyńca. Cała grupa tych drzew została mocno uszkodzona przez ostrzał artyleryjski w styczniu 1945 roku.
Średnia wysokość dębów wynosi 30-40 metrów. Drzewa te są długowieczne i mogą dożywać średnio 500-800 lat, a rekordziści nawet do 1500 lat. Na terenie Łazienek rosną 3 dęby szypułkowe, które są pomnikami przyrody.