8. Cis pospolity
Taxus baccata
Może rosnąć jako drzewo lub jako krzew. Bardzo wolno wzrasta i jest gatunkiem dwupiennym, czyli są osobniki żeńskie oraz męskie. Cisy prawie w całości są trujące, i to właśnie ta właściwość sprawiła, że był uznawany za drzewo magiczne - w mitologii symbolizował świat podziemny i był symbolem obrzędów pogrzebowych. Używano ich podczas święta Trzech Króli i świąt wielkanocnych, by odstraszyć złe duchy. Jedyna nietrująca część cisa to różowa osnówka. Jest jadalna i ma bardzo słodki smak, więc jest uwielbiana przez zwierzęta. Trujące natomiast są nawet nasiona wewnątrz osnówki. Dobrze znosi cięcie, dlatego często sadzi się je na żywopłoty. Igły są miękkie, mają długość do 3 centymetrów i często wyginają się ku dołowi.
Drewno jest bardzo cenne, w średniowieczu z wytwarzano z niego m.in. łuki i meble. Cis jednak jest niewielki i długo rośnie. Został prawie zupełnie wycięty w środowisku naturalnym. Z tego powodu jest chroniony w Polsce nieprzerwanie od 1946 roku.
Cisy, przy których stoisz, mają ponad 80 lat (posadzono je najprawdopodobniej około 1940 roku). Możesz zauważyć tu dwie formy - krzaczastą i drzewiastą. W ich towarzystwie rosną torreja oraz choina kanadyjska, których opisy znajdziesz przy trasie ścieżki amerykańskiej.
Średnia wysokość cisów to 2-15 metrów, a czas życia wynosi około tysiąca, a nawet do 3 tysięcy lat.