Lubisz czytać i rozmawiać o literaturze? Weź udział w Dyskusyjnym Klubie Książki. Wspólnie będziemy odkrywać utwory, w których istotną rolę odgrywają ogrody jako przestrzenie przemiany, refleksji oraz poszukiwania utraconej harmonii.
Podążając za ideą naszych spotkań, nadal będziemy nawiązywać do "Metamorfoz" Owidiusza, tropiąc motyw przemiany w dziełach literackich różnych epok. Metamorfozy (ciała, uczuć, losu, charakteru, sposobu myślenia) są integralną częścią nie tylko większości opowiadań mitologicznych, lecz także właściwie każdej dobrej opowieści.
27 maja - Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród"
"Ileż to rzeczy cudnych w ogrodzie tym się zdarzyło! Jeśliście nigdy ogrodu nie posiadali, to zrozumieć nie zdołacie; jeśliście zaś mieli ogród, to zrozumiecie, że potrzeba by było grubym tomem objąć to wszystko, co się tam działo" - stwierdza Frances Hodgson Burnett w swojej książce. Przyglądając się przemianom bohaterów "Tajemniczego ogrodu", porozmawiamy o uzdrawiającej mocy kontaktu z naturą i drugim człowiekiem. Zastanowimy się także, dlaczego ta napisana na początku XX w. powieść dla dzieci wciąż tak silnie do nas przemawia.
17 czerwca - Bolesław Prus "Lalka"
"[…] aboż ty nie wiesz, że nieraz jedno słowo zmienia projekta, nawet ludzi… A nie dopiero cała rozmowa!" - zauważa bohater "Lalki" Bolesława Prusa. Na czym polegają przemiany Stanisława Wokulskiego? Jak wiążą się one ze zmianami społecznymi i obyczajowymi, które zaszły w znajdującej się pod zaborami Polsce? Próbując odpowiedzieć na te pytania, przyjrzymy się odmalowanemu przez pisarza obrazowi dziewiętnastowiecznej Warszawy. Interesować będą nas zwłaszcza sceny powieści rozgrywające się w Łazienkach Królewskich.
15 lipca - John Milton "Raj utracony"
W poemacie Miltona pierwsi ludzie zamieszkujący Raj dbają o niego w sposób podobny do tego, w jaki pielęgnuje się ogród. Sporą część czasu wypełniają im rozmaite zajęcia związane z doglądaniem "krzewów i ziół, i kwiatów". Upadek Adama i Ewy oznacza ich radykalną przemianę - nie tylko bezpowrotnie tracą niewinność, lecz także zerwaniu ulega doskonała więź łącząca ich z przyrodą. Czy nasze zamiłowanie do ogrodów i potrzeba ich tworzenia wynika z tęsknoty za światem pełnym harmonii?
26 sierpnia - Jorge Luis Borges "Ogród o rozwidlających się ścieżkach"
Czy opowieść - niczym ogród - może rozgałęziać się bez końca? W opublikowanym w 1941 r. opowiadaniu "Ogród o rozwidlających się ścieżkach" Jorge Luis Borges proponuje nam zmianę sposobu myślenia sposobu o czasie, historii, przyczynie i skutku. Zastanawiając się nad wizją labiryntu możliwości, w którym każda nasza decyzja tworzy kolejną wersję rzeczywistości, porozmawiamy o narracyjnym potencjale ogrodów.
9 września - Olivia Laing "Ogród poza czasem. W poszukiwaniu wspólnego raju"
"Nie ma sensu szukać Edenu na mapie. To marzenie, które nosi się w sercu: bujny ogród, gdzie jest dość czasu i przestrzeni dla wszystkich" - pisze w swojej książce Olivia Laing. Snuje w niej osobistą opowieść o pielęgnowaniu roślin i zapuszczaniu korzeni, a jednocześnie przenikliwie analizuje paradoksy, w które uwikłane jest pojęcie ogrodu. Przygląda się naszej tęsknocie za pięknem i utopijnym marzeniom o lepszym świecie, a także temu, jak uprawianie własnego kawałka ziemi jest splecione z historią przywileju i wykluczenia. Czy ogród może stać się nie tylko miejscem ukojenia, lecz także przestrzenią społecznej zmiany?
Dr Karolina Rychter - filozofka, dziennikarka, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się związkami filozofii i literatury. Pisze też o kulinariach.