Spacery tematyczne dla dorosłych w ramach spotkań edukacyjnych w MŁK
Termin: styczeń - grudzień 2025 r.; data do ustalenia podczas zapisów Czas trwania: 60 minut Wstęp: 25 zł / osoba (grupa może liczyć maksymalnie 20 osób) Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy na dole strony - przejdź do formularza Informacje: (+48) 504 243 783 lub rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Wszystkich, którzy szukają pomysłu na spędzanie czasu w gronie przyjaciół, znajomych czy rodziny, oraz grupy zorganizowane zapraszamy na spacery tematyczne po Łazienkach Królewskich.
Do wyboru jest pięć zagadnień, m.in. przyrodniczych, architektonicznych i historycznych.
76 hektarów -spacer szlakiem łazienkowskich drzew
W ogrodach Łazienek Królewskich szczególną uwagę zwracają drzewa. Czy wiecie, które spośród obecnych gatunków rosły tu już ok. 300 lat temu, na terenie należącym wówczas do marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego? Podczas spaceru, pełnego dendrologicznych ciekawostek, opowiemy o historii łazienkowskich drzew. Pokażemy ponadto, jak rozpoznać rośliny rodzime, takie jak: olsze czarne, dęby szypułkowe, lipy drobnolistne i buki zwyczajne, oraz gatunki obce, takie jak: surmie bignoniowe, glediczje, miłorzęby dwuklapowe i daglezje zielone.
76 hektarów -spacer zoologiczny po Łazienkach Królewskich
Ogrody Łazienek Królewskich to 76 hektarów niezwykle cennych przyrodniczo terenów w samym środku wielkiego miasta. Ze względu na wiekowy, zróżnicowany drzewostan oraz bogaty układ sieci hydrologicznej, spotkać tu można bardzo dużo gatunków zwierząt, m.in. gryzonie, np. słynne łazienkowskie wiewiórki, dziuplaki pierwotne i wtórne oraz niepozorne, choć bardzo ważne dla całego ekosystemu Łazienek, bezkręgowce.
Trzy ogrody - o stylach ogrodowych Łazienek Królewskich
Łazienki Królewskie to niezwykły kompleks ogrodowo-architektoniczny. Podczas spaceru pokażemy jego najstarszą część - Ogród Królewski, który był jednym z ciekawszych rozwiązań sztuki ogrodowej w XVIII-wiecznej Polsce. Wspólnie udamy się też na przechadzkę krętymi ścieżkami XIX-wiecznego Ogrodu Romantycznego, gdzie niegdyś rosły olchy, wierzby i drzewka owocowe. Odwiedzimy ponadto powstały już w XX wieku, pełen geometrycznych kształtów, Ogród Modernistyczny.
Nie tylko pałac - spacer architektoniczny po Łazienkach Królewskich
Na architektoniczne oblicze Łazienek Królewskich składa się szereg obiektów o zróżnicowanym przeznaczeniu, odzwierciedlających style kolejnych epok. Znajdziemy tu zainscenizowaną ruinę i kameralne pawilony oraz budynki wzniesione z myślą o prezentowaniu królewskich kolekcji sztuki czy przechowywaniu egzotycznych roślin. Wtopione w malownicze ogrody pałace, pawilony i rzeźby nie tylko zachwycają urodą, lecz także opowiadają historię tego niezwykłego miejsca.
O wojnie i odbudowie - Łazienki na tle wojennych losów Warszawy
W historii Warszawy II wojna światowa stanowi wyjątkowo tragiczny rozdział. Łazienki Królewskie, choć położone na uboczu, również nie uniknęły zniszczeń. Podczas spaceru opowiemy o wydarzeniach, jakie w tamtym czasie miały miejsce na terenie królewskich ogrodów. Wskażemy, w których łazienkowskich obiektach nadal istnieją oznaczenia po stanowiskach obrony przeciwlotniczej. Nie zabraknie także opowieści o jednym z symboli Łazienek Królewskich - zniszczonym w czasie wojny Pomniku Fryderyka Chopina. Spacer skierowany jest szczególnie do osób zainteresowanych historią II wojny światowej i odbudową Warszawy. Wojenne i powojenne losy Łazienek będą punktem wyjścia do rozważań o wartości zabytku, symbolach miasta i świadomości mieszkańców.
Zależy nam, aby spacery były dostępne dla jak największego grona zainteresowanych, w tym osób o specjalnych potrzebach. Jeżeli formuła powyższych zajęć jest dla Państwa niedostępna, prosimy o informację, a postaramy się, w miarę naszych możliwości, odpowiedzieć na Państwa zapotrzebowanie.
Informację o konieczności tłumaczenia na Polski Język Migowy (PJM) prosimy zgłaszać minimum dwa tygodnie przed zajęciami.