285. urodziny króla Stanisława Augusta
Koncert muzyki dawnej oraz tańce dworskie uświetniły uroczystość zorganizowaną na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 285. rocznicy urodzin Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. Zapraszamy do oglądania fotorelacji z tego wydarzenia.
Uroczystość z okazji królewskich urodzin odbyła się w Sali Wielkiej 21 stycznia 2017 r. Goście zaproszeni przez Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Łazienki Królewskie wysłuchali koncertu muzyki dawnej, przeplatanego poezją i prozą z XVIII wieku, dedykowaną Stanisławowi Augustowi. Zaprezentowane zostały także tańce dworskie w wykonaniu tancerzy baletowych pod kierownictwem Joanny Lichorowicz. Całość ubarwiły stroje z epoki ostatniego władcy Polski.
Ostatni król Polski
Stanisław August urodził się 17 stycznia 1732 r. w Wołczynie, jako szóste dziecko Stanisława Poniatowskiego i Konstancji Czartoryskiej. Dzięki pozycji rodziny otrzymał wszechstronne wykształcenie. W 1764 r., podczas wolnej elekcji, został wybrany na króla Polski.
Od początku swojego panowania był zwolennikiem reform. W 1765 r. założył Szkołę Rycerską - elitarną uczelnię wojskową, która miała kształcić przyszłą armię. Utworzył też, stanowiącą zalążek rządu, konferencję króla z ministrami i kancelarię królewską. Z kolei w 1773 r. powstała Komisja Edukacji Narodowej - pierwsza na świecie centralna instytucja o charakterze dzisiejszego Ministerstwa Edukacji. Za jedno z największych osiągnięć króla uważa się Sejm Wielki i uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 r., pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po Stanach Zjednoczonych, nowoczesnej ustawy zasadniczej.
Stanisław August był też wielkim mecenasem sztuki i literatury. Organizował słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych, pisarzy oraz poetów.
Działania władcy ograniczały jednak pieniądze, których ciągle brakowało w królewskiej kasie. Rzeczpospolita bez pieniędzy i armii nie miała wystarczającej siły, aby oprzeć się zaborcom. 25 listopada 1795 r. Stanisław August abdykował. Zmarł 12 lutego 1798 r. na wygnaniu w Petersburgu. Jego prochy spoczęły w katedrze św. Jana w Warszawie.
ESEJ PROF. DR HAB. ANNA GRZEŚKOWIAK-KRWAWICZ O STANISŁAWIE AUGUŚCIE