Ruszyła Biblioteka Cyfrowa Łazienek Królewskich
Kilkadziesiąt książek stanowiących kanon literatury epoki oświecenia znaleźć można w nowej Bibliotece Cyfrowej Muzeum Łazienki Królewskie. Zapraszamy do skorzystania z darmowego, w pełni zdigitalizowanego katalogu.
Biblioteka Cyfrowa powstała w ramach realizowanego w latach 2017-2019 w Muzeum Łazienki Królewskie projektu "Źródła przemian", którego głównym elementem była konserwacja i remont Białego Domu oraz Wodozbioru. Oba zabytki odzyskały dawną świetność i już wiosną 2020 r. otworzą się dla zwiedzających z nowymi ekspozycjami oraz programem edukacyjno-kulturalnym.
Literatura oświecenia
Biblioteka Cyfrowa Łazienek Królewskich stanowi nawiązanie do myśli oświeceniowej, z którą wiążą się Łazienki Królewskie i spuścizna ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Bezpłatnie dostępnych jest w niej 50 zdigitalizowanych publikacji z kanonu literatur epoki oświecenia, odnoszących się do historycznego dziedzictwa Łazienek Królewskich oraz popularyzujących Muzeum jako symboliczne dzieło Stanisława Augusta, polityka, reformatora, filozofa w koronie, wybitnego mecenasa i kolekcjonera sztuki, który przez całe swoje panowanie - od koronacji w 1764 r. do abdykacji w 1795 r. - dążył do przekształcenia Rzeczypospolitej w nowoczesne państwo i który, kierując się wartościami epoki oświecenia, wywarł kluczowy wpływ na kształt obecnego kompleksu muzealnego.
Publiczna domena
W Bibliotece Cyfrowej Łazienek Królewskich prezentowane są elektroniczne wersje publikacji (format pdf, mubi, epub), których oryginały znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej (www.polona.pl). Książki zostały uporządkowane zarówno alfabetycznie, jak i dziedzinowo. Poruszanie się po katalogu ułatwia pełnotekstowa wyszukiwarka z funkcją wyszukiwania po tytule, autorze oraz słowach zawartych w tekście.
Biblioteka Cyfrowa posiada kontrast kolorystyczny wszystkich elementów przekazujących treść (teksty, linki, banery), który ułatwia odbiór osobom słabowidzącymi z różnymi wadami wzroku.
Wszystkie publikacje udostępnione w Bibliotece Cyfrowej Łazienek Królewskich można pobrać na dowolnym urządzeniu połączonym z Internetem. Książki znajdują się w domenie publicznej i mogą być wykorzystywane w dowolny sposób, bez żadnych ograniczeń (z wyłączeniem materiałów objętych ochroną prawno-autorską). W celu poszanowania osobistych praw autorskich należy podać nazwisko lub pseudonim autora dzieła. Prosimy jednocześnie o wskazanie Biblioteki Narodowej jako właściciela danej publikacji oraz źródła pliku - Biblioteki Cyfrowej Muzeum Łazienki Królewskie. Zapraszamy do lektury!