Czy Rzeczpospolita mogła się uratować? Cykl wykładów w Pałacu na Wyspie
Jeśli chcesz poznać historię XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej i kulisy jej upadku, weź udział w nowym cyklu wykładów "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku". Wybitni specjaliści opowiedzą o trudniej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej naszego kraju w czasach Stanisława Augusta.
Nowy cykl wykładów, przygotowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Łazienkach Królewskich i prof. Zofię Zielińską z Instytutu Historycznego UW, poświęcony jest wyzwaniom, przed jakimi stanęło państwo polsko-litewskie pod koniec swojego istnienia. Wybitni znawcy XVIII wieku przedstawią ułomne strony I Rzeczypospolitej, z uwzględnieniem nacisków sąsiednich mocarstw. Słuchacze będą mieli szansę odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Rzeczpospolita mogła się uratować, i co zdecydowało o tym, że nie zdołała się ocalić.
Wykłady skłonią również do spojrzenia na dzisiejsze państwo polskie z historycznej perspektywy. Takiej, która pokazuje, jakie ewentualnie zjawiska polityczne i społeczne w XXI wieku - pozytywne, i te, na które się zżymamy - mają korzenie w państwie przedrozbiorowym.
- Utrata państwowości to doświadczenie niezwykle bolesne. Nie dziwi zatem, że wielu z nas wciąż nurtuje pytanie, jak do tej tragedii doszło? - mówi prof. Zofia Zielińska z Instytutu Historycznego UW. - Wykłady z nowego cyklu przeznaczamy dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, czy odpowiedź w tej kwestii ma jakiekolwiek znaczenie dla naszych dzisiejszych wyborów i postaw. A zaczniemy od pytania, które stale powinniśmy ponawiać: w jakim stopniu sprawy polskie zależały od Polaków? - dodaje.
Pierwszy wykład odbył się 21 września. Dr Dorota Dukwicz poruszyła na nim problem suwerenności Rzeczypospolitej szlacheckiej i jej stopniowego popadania na przestrzeni XVIII wieku w zależność od rosnących w potęgę sąsiadów.
"CZY MOGŁA SIĘ URATOWAĆ? RZECZPOSPOLITA W XVIII WIEKU" - PLAN WYKŁADÓW: