"Dama z gronostajem" w Łazienkach, Biały Dom do Krakowa
Najcenniejsze dzieła z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, oglądać można w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich w Warszawie. Od 29 maja 2020 r. wyjątkowe zbiory i zabytki Łazienek Królewskich, m.in. Biały Dom, prezentowane są w stolicy Małopolski.
Obie wystawy mają na celu przybliżenie publiczności najważniejszych polskich kolekcji sztuki. W czasie, gdy zwiedzanie podlega ograniczeniom, plenerowe prezentacje dostarczają nowych sposobności kontaktu ze sztuką. Stąd pomysł na wymianę miejsc wystawowych: Muzeum Narodowe w Krakowie użycza Muzeum Łazienki Królewskie plac przed Gmachem Głównym, zaś Łazienki Królewskie udostępniają MNK Galerię Plenerową przy Al. Ujazdowskich. pobierz tutaj
- Dzięki galeriom plenerowym publiczność może zachować kontakt ze sztuką w czasie, gdy nie wszystkie muzea są jeszcze otwarte. Wypełniamy zalecenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące organizowania wydarzeń w otwartych przestrzeniach, wykazując się jednocześnie inicjatywą - współpraca MNK z Łazienkami Królewskimi, Krakowa z Warszawą, jest tego znakomitym dowodem - mówi prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
- Niezależnie od tego, jak zmieniły się warunki udostępniania muzeów zwiedzającym, dbamy o to, aby nasi goście mieli zapewniony kontakt z kulturą. W okresie wielu ograniczeń, m.in. związanych z podróżowaniem, proponujemy obcowanie ze sztuką w galerii plenerowej. Dzięki międzymuzealnej współpracy w Warszawie zobaczymy zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, zaś w stolicy Małopolski dzieła z Łazienek Królewskich - mówi prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.
Dzieła z Muzeum Książąt Czartoryskich
Wystawa "PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. 1801-1886-2019", którą oglądać możemy w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, poświęcona jest miejscom związanym z działalnością Muzeum Książąt Czartoryskich, takich jak Puławy i Kraków, oraz przełomowym datom w historii tej instytucji. W 1801 r. w posiadłości Czartoryskich w Puławach otwarty został Dom Gotycki - pierwsze muzeum na ziemiach polskich i jedno z najstarszych na świecie. Z kolei w 1886 r. powstało Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które w 2019 r., po wcześniejszym zakupie kolekcji i budynków przez państwo polskie, nowo wyremontowane, ponownie udostępnione zostało publiczności.W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich zobaczyć można reprodukcje osiemnastu dzieł sztuki, które zostały zgromadzone przez Izabelę Czartoryską oraz jej potomków, wśród nich "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna, "Portret Izabeli Czartoryskiej" Kazimierza Wojniakowskiego, "Zwiastowanie" Mistrza Jerzego, "Portret dworzanina" Jana Mostaerta, czy też klucz do Świątyni Sybilli w Puławach oraz tapiserię "Złoty deszcz".
Sztuka króla Stanisława Augusta
Na wystawie plenerowej w Krakowie Muzeum Łazienki Królewskie prezentuje cenne dzieła sztuki europejskiej z kolekcji króla Stanisława Augusta, a także odrestaurowane zabytki królewskiej rezydencji i kwitnące ogrody. Zwiedzający zobaczyć mogą Biały Dom, unikatowy w polskiej skali zabytek XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej, z Królewską Galerią Grafiki oraz pierwszymi w Polsce groteskami, który po dwuletnich pracach konserwatorsko-remontowych odzyskał dawny blask. Ponowne otwarcie tego kameralnego budynku z pięknym malarskim wystrojem to najważniejsze wydarzenie wiosny 2020 r. w Łazienkach Królewskich.
Niezmiennie zapraszamy do odkrywania wnętrz Pałacu na Wyspie z Galerią Obrazów oraz Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Galerią Rzeźby. Wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie prezentowana będzie w Łazienkach Królewskich do końca czerwca 2020 r. (od 15 czerwca w Galerii Plenerowej przy Ermitażu). Z kolei wystawę MŁK w Krakowie oglądać można będzie do połowy lipca.
Mecenasem Muzeum Łazienki Królewskie jest PZU.