"Darmowy listopad" 2017. Bezpłatne lekcje muzealne
Dzieci i młodzież zapraszamy na bezpłatne lekcje muzealne pod hasłem "Tu dzieje się historia…Polski". Na zajęciach mowa będzie m.in. o powstaniu listopadowym, Oświeceniu oraz obiadach czwartkowych.
Ze stu bezpłatnych lekcji muzealnych, przygotowanych przez Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie w ramach "Darmowego listopada", skorzystać mogą przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Wystarczy wybrać temat lekcji i zamówić zajęcia pod numerem telefonu: (+48) 22 50 60 183 lub adresem email: edukacja@lazienki-krolewskie.pl
Powstanie listopadowe
Dlaczego w Łazienkach Królewskich rozpoczęło się powstanie listopadowe? Uczestnicy zajęć poznają genezę i przebieg wydarzeń sprzed niemal 300 lat, w historycznym miejscu, gdzie się one rozegrały. Zapoznają się z ikonografią i tekstami źródłowymi na temat powstania.
Tadeusz Kościuszko. Bohater dwóch kontynentów
Był najsłynniejszym absolwentem Szkoły Rycerskiej, założonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Jak przebiegała kariera zawodowa Tadeusza Kościuszki? Jak wyglądało jego życie prywatne? Podczas zajęć uczniowie poznają losy tego niezwykłego człowieka, który walczył o wolność kilku narodów. Dowiedzą się, czym się wsławił w Rzeczpospolitej, dlaczego wyjechał do Stanów Zjednoczonych, i z jakiego powodu jego imię noszą główne mosty w Nowym Jorku, góra w Australii oraz wyspa na Alasce.
Ignacy Paderewski. In tempo rubato
Życie artysty miało niesamowite tempie. Pełne było wyzwań, ważnych spotkań i wielu uniesień. Podczas zajęć uczniowie poznają sylwetkę "króla fortepianu" - Ignacego Paderewskiego. Usłyszą wzruszające i pełne humoru anegdoty z życia artystycznego pianisty oraz spróbują na nowo odkryć jego muzykę.
Co nam zostało z Oświecenia?
Zajęcia poświęcone będą pojęciom i instytucjom, które obecne były w czasach Oświecenia. Uczniowie wspólnie zastanowią się, na ile idee tamtego okresu są dziś żywe, a na ile się zdyskredytowały? Dowiedzą się ponadto, jak zmieniło się od czasów Oświecenia funkcjonowanie demokracji, opinii publicznej i prasy, a także czym różnią się dzisiejsze słowniki i encyklopedie od swoich osiemnastowiecznych pierwowzorów.
Rozum i rewolucja
Liberté, Egalité i Fraternité to rewolucyjne hasła XVIII w., które do dziś widnieją na francuskich monetach i gmachach publicznych. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, co oznaczają i jakie idee im przyświecały. Zajrzą w karty Wielkiej Encyklopedii Francuskiej i zastanowią się, dlaczego zawarte w niej hasła były przełomowe.
Obiady czwartkowe
Przy stole uczniowie spotkają się z uczestnikami słynnych obiadów czwartkowych. Poznają ich sylwetki i zasługi. Wcielając się w role królewskich gości, podyskutują o wielkich i małych sprawach oświeceniowej Rzeczypospolitej.
Łazienki w literaturze i kulturze
Łazienki Królewskie od lat były inspiracją dla artystów. O rezydencji pisali autorzy współcześni Stanisławowi Augustowi. W XIX w. po alejkach łazienkowskich ogrodów spacerował Stanisław Wokulski, bohater "Lalki" Bolesława Prusa. Tu także akcję jednego ze swoich dramatów umieścił Stanisław Wyspiański. Podczas zajęć uczniowie poznają pisarzy i poetów z różnych epok, którzy wykorzystali w swoich dziełach motyw Łazienek Królewskich i przyczynili się do ich uwiecznienia w literaturze.