"Darmowy listopad" 2017 w Rezydencjach Królewskich
W 2017 r. już po raz szósty Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na "Darmowy listopad". Sprawdź, co będzie się działo.
"Darmowy listopad" w Rezydencjach Królewskich to jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza ze strony dzieci, młodzieży i seniorów. Inicjatorem bezpłatnego zwiedzania w Rezydencjach Królewskich jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Darmowy listopad" 2017 odbywa się pod hasłem "Tu dzieje się historia". Muzea Rezydencje Królewskie prezentują swoje kolekcje i udostępniają wystawy czasowe. Dla zwiedzających przygotowano też bogaty program wydarzeń towarzyszących.
Najstarsza rezydencja polskich królów - Zamek Królewski na Wawelu - proponuje darmowe zwiedzanie wspaniałych Komnat Królewskich z kolekcją arrasów króla Zygmunta Augusta na wystawie "Reprezentacyjne Komnaty Królewskie". Zaprasza również do oglądania dzieł złotnictwa polskiego, pamiątek po monarchach oraz różnego rodzaju broni i uzbrojenia na ekspozycji "Skarbiec Koronny i Zbrojownia". Można też przespacerować się po rezerwacie archeologiczno-architektonicznym z jedną z najlepiej zachowanych w Polsce budowli romańskich - Rotundą śś. Feliksa i Adaukta ("Wawel Zaginiony").
Historia Zamku Królewskiego i Wzgórza Wawelskiego, losy dynastii Jagiellonów, królewska kolekcja dzieł sztuki i mecenat artystyczny władców są również tematem 100 bezpłatnych lekcji i warsztatów muzealnych. Szkoły mają do wyboru następujące zajęcia: "Legendy wawelskie", "Wawel legendarny i historyczny", "Wawel rezydencja władców", "Życie codzienne na wawelskim dworze", "Przyroda na arrasach", "Taniec i muzyka na wawelskim dworze", "Przedromanizm i romanizm na Wawelu" oraz "Renesans na Wawelu". CZYTAJ WIĘCEJ
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do odwiedzenia ekspozycji stałych, w tym m.in. Apartamentu Wielkiego i Królewskiego, Galerii Lanckorońskich z dwoma słynnymi obrazami Rembrandta ("Uczony przy pulpicie" i "Dziewczyna w ramie obrazu") oraz wystawy multimedialnej "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego". Dla zwiedzających dostępne są również wystawy czasowe poświęcone węgierskiej sztuce nowoczesnej I połowy XX wieku oraz prof. Karolinie Lanckorońskiej. Warto zobaczyć też dzieła włoskiego mistrza manieryzmu, Domenica Tintoretta "Święty Jan Chrzciciel" oraz "Święty Jan Ewangelista".
Wśród innych atrakcji przygotowanych przez Zamek Królewski są: bezpłatne pokazy filmów w zamkowym kinie, weekendowe zwiedzanie z cyklu "Godzina ze sztuką w Zamku", a także prezentacja obrazów i grafiki studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na "Targowisku sztuki".
Uczniowie wszystkich poziomów nauczania mogą wziąć udział w 200 bezpłatnych lekcjach muzealnych, których tematyką jest życie na królewskim dworze, z jednej strony życie dworskie i artystyczne z wystawnymi przyjęciami, z drugiej - życie kilkuset służących i rzemieślników, którzy codziennie starali się sprostać licznym obowiązkom. CZYTAJ WIĘCEJ
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do odkrywania barokowej rezydencji królewskiej i zgromadzonych w niej zbiorów podczas darmowego zwiedzania w każdy czwartek oraz w trakcie 200 bezpłatnych lekcji muzealnych, warsztatów oraz spacerów tematycznych, poświęconych historii i przyrodzie dawnej rezydencji króla Jana III.
Zajęcia "Wizyta u króla" to okazja do spaceru po królewskich apartamentach, zaś podczas warsztatów storytellingu usłyszymy mało znane i zupełnie nieznane opowieści, w których pierwszoplanową rolę odegra król Jan III. Na warsztatach "W pracowni iluminatora" poznać można będzie historię "Godzinek Sobieskiego", bogato iluminowanego francuskiego modlitewnika, który należał niegdyś do króla Jana III. Uczestnicy zajęć, wzorem dawnych iluminatorów, sporządzą farby, wykorzystując mineralne pigmenty i białko jaja kurzego. Z kolei na warsztatach o inicjałach odkryć można będzie ich różne typy, od najprostszych, czyli kaligraficznych, po inicjały malarskie, aż po najbardziej złożone - ornamentalne i figuralne.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało również zajęcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, m.in. warsztaty na temat konserwacji zabytków. CZYTAJ WIĘCEJ
Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza do zwiedzania Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałacu Myślewickiego. Warto też obejrzeć ekspozycje czasowe: "Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny" Abrahama van den Tempela na wystawie jednego obrazu w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie, "Kościuszko w West Point" Bolesława Jana Czedekowskiego na wystawie jednego obrazu w Jadalni w Pałacu na Wyspie oraz "Kraj łaźni - kultura kąpieli", współczesne malarstwo węgierskie z kolekcji Völgyi - Skonda w Podchorążówce.
Przez cały listopad można także uczestniczyć w licznych wydarzeniach pod hasłem "Tu dzieje się historia", podzielonych tematycznie na atrakcje związane z malarstwem, pismem, rzeźbą i historią Polski. Wśród nich są: spacery tematyczne dla dzieci po Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii, bańkowy flash mob, rodzinne warsztaty z kaligrafii i snucia opowieści, zajęcia w królewskiej formierni, podczas których można będzie poczuć się, jak królewski artysta i zrobić gipsowy odlew, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Święto Niepodległości. Codziennie odbywać się będzie również oprowadzenie po wystawie "W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch - nadworny malarz króla Stanisława Augusta".
Łazienki Królewskie przygotowały ponadto 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tematy zajęć to: "Powstanie listopadowe", "Tadeusz Kościuszko. Bohater dwóch kontynentów", "Ignacy Paderewski. In tempo rubato", "Co nam zostało z Oświecenia?", "Rozum i rewolucja", "Obiady czwartkowe" oraz "Łazienki w literaturze i kulturze". CZYTAJ WIĘCEJ