Drzewa przyjaźni na 100-lecie odzyskania niepodległości
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ambasada Republiki Federalnej Niemiec przekazała Łazienkom Królewskim drzewa przyjaźni. Zostały one posadzone w Ogrodzie Romantycznym, gdzie 12 listopada 2018 r. uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą ten dar.
W uroczystości udział wzięli Rolf Nikel, ambasador Republiki Federalnej Niemiec, oraz prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.
- Pielęgnujmy polsko-niemiecką przyjaźń i opiekujmy się nią tak, jak dębem i lipą, które tu razem stoją. Niech te drzewa rosną i rozkwitają i niech będą dla przyszłych pokoleń zachętą do dalszego pogłębiania naszej przyjaźni - powiedział ambasador Rolf Nikel, wyrażając jednocześnie "szacunek dla nieposkromionej woli wolności Narodu Polskiego" i gratulując Polsce jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.
Drzewa przyjaźni, czyli dąb i lipa, posadzone zostały przy Alei Chińskiej, nieopodal polany, na której rośnie m.in. dąb UNESCO. Są one symbolem przyjaźni polsko-niemieckiej, a ich wybór nawiązuje do mitu o Filemonie i Baucis, po śmierci przeobrażonych przez Zeusa w drzewa (Filemona - w dąb, Baucis - w lipę). Mit znalazł odzwierciedlenie w "Metamorfozach" Owidiusza. Ryciny z najbardziej znanego poematu wybitnego poety rzymskiego wchodzą w skład Królewskiej Kolekcji Grafiki Stanisława Augusta, eksponowanej na co dzień w Białym Domku.
Drzewa przyjaźni to kolejny element wieloletniej współpracy Muzeum Łazienki Królewskiej i Ambasady Republiki Federalnej Niemiec. Jej owocem są m.in. wystawy dzieł światowego formatu. W 2017 r. w Muzeum Łazienki Królewskie prezentowane były znakomite obrazy z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie i Hamburger Kunsthalle - "Ariadna opuszczona przez Tezeusza" Angeliki Kauffmann oraz "Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny" Abrahama van den Tempela.
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Łazienkach Królewskich posadzono wcześniej sto róż damasceńskich, podarowanych przez Ambasadę Republiki Bułgarii. Kwiaty zdobią Ogród Modernistyczny, gdzie 18 lipca 2018 r. uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą dar Bułgarów.