"Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego". Przygotowania do nowej wystawy
Życiu i działalności Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, XVII-wiecznego właściciela Ujazdowa, poświęcona będzie wystawa czasowa w Muzeum Łazienki Królewskie, która powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stanisław Herakliusz Lubomirski (1641-1702) był jednym z najważniejszych polskich literatów epoki baroku, politykiem i mecenasem, kluczową postacią w dziejach Łazienek Królewskich. To właśnie na jego polecenie powstała Łaźnia, która stała się zaczątkiem późniejszej rezydencji Stanisława Augusta i dała temu miejscu funkcjonującą do dziś nazwę. Barokowy obiekt Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, rozbudowany przez ostatniego króla Polski, znamy jako Pałac na Wyspie; pierwotne pomieszczenia Łaźni są jego częścią.
Wystawa "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego" zostanie otwarta w pierwszej połowie 2024 r. Prace związane z jej organizacją już się rozpoczęły. Powstaje przestrzeń wystawiennicza; opracowany został również towarzyszący ekspozycji katalog. W 2023 r. zrealizowany został ponadto projekt naukowy, poświęcony rezydencjom Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, które łączą dzieje Polski i Słowacji.