Finał Festiwalu Strefa Ciszy 2016. Weekend muzyki międzynarodowej
Podczas ostatniego weekendu tegorocznego Festiwalu Strefa Ciszy wybrzmiały rytmy międzynarodowe. Nasi goście wybrali się w muzyczną podróż do Chin, Ameryki Południowej oraz na Bałkany, a zagrał m.in. zespół The New Warsaw Trio.
Po czterech lipcowych weekendach, z których każdy poświęcony był muzyce innego europejskiego kraju, przyszedł czas na "otwarcie granic", czyli pełen atrakcji weekend międzynarodowy (30-31 lipca).
W sobotę na Scenie Czerwonej przy Trou Madame wystąpił polski zespół BUM BUM ORKeSTAR, który zagrał utwory z płyty "Niesiądz", wydanej w czerwcu 2016 r. To kompozycje do posłuchania, potańczenia i pośpiewania, na które wpływ miała muzyka bałkańska, klezmerska oraz polska.
Na Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze można było posłuchać w sobotę Marka Majewskiego, kompozytora, poety i satyryka. Podczas autorskiego recitalu zaśpiewał o Polsce i Polakach, w ujęciu nie tylko satyrycznym.
Przy Wodozbiorze zagrał również kwartet klarnetowy Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Na Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli wystąpił z kolei polsko-chiński duet, czyli urodzona w Państwie Środka Qinke Chang oraz Tamara Kurkiewicz.
Główną atrakcją festiwalowej soboty był występ na Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli The New Warsaw Trio, który tworzą trzej utalentowani instrumentaliści: Rafał Grząka (akordeon), Przemysław Skałuba (klarnet i saksofon) i Konrad Kubicki (kontrabas). W programie koncertu znalazły się jazz i tango, czyli utwory Richarda Galliano, Astora Piazzolli oraz Josepha Cosmy, a także kompozycje własne.
Podczas ostatniego festiwalowego weekendu nie zabrakło również zmysłowych tańców z udziałem publiczności. Każdy chętny mógł wziąć udział w warsztatach milongi i tanga, przygotowanych przez stowarzyszenie "Akademia Tanga Argentyńskiego". Odbyły się one na Scenie Granatowej w Amfiteatrze.
Na dzieci i rodziców czekały sobotnie i niedzielne koncerty plenerowe, popularne "Melomaluszki".
Festiwal Strefa Ciszy odbył się w Łazienkach Królewskich już po raz czwarty. Organizatorami festiwalu byli: Muzeum Łazienki Królewskie, fundacja "Muzyka jest dla wszystkich" i Fundacja Ogrody Muzyczne. Przedsięwzięcie współfinansowało miasto stołeczne Warszawa.