Fredro i gen. Szeptycki - bohaterowie Virtuti Militari
Prywatne losy Aleksandra Fredry i jego wnuka, gen. Stanisława Szeptyckiego, a także ich działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości to temat spotkań, które 1 grudnia 2019 r. odbyły się w Łazienkach Królewskich. Towarzyszyły one wystawie "Virtuti Militari", prezentowanej w Podchorążówce.
Spotkania prowadził Maciej Szeptycki, prezes Fundacji Rodu Szeptyckich. Pierwsze z nich, zatytułowane "Historia jednego talerza", skierowane było do dzieci w wieku 9-13 lat wraz z opiekunami i stanowiło opowieść o prywatnym życiu oraz mniej znanych aspektach działalności Aleksandra Fredry. Komediopisarz, powszechnie znany jako autor "Zemsty" i "Ślubów panieńskich", był uczestnikiem wojen napoleońskich, za co odznaczony został Orderem Virtuti Militari oraz francuskim Orderem Legii Honorowej. Punktem wyjścia do opowieści o Aleksandrze Fredrze był należący do niego talerz, zaprezentowany przez jego prapraprawnuka, Macieja Szeptyckiego.
Podczas drugiego spotkania pt. "Dzieje wielkiego marzenia", tym razem skierowanego do dorosłych i młodzieży, Maciej Szeptycki przedstawił biografie Aleksandra Fredry i jego wnuka, gen. Stanisława Szeptyckiego, na tle zmagań o niepodległość Polski. Komediopisarz, urodzony niedługo przed III rozbiorem, nie doczekał wolnej ojczyzny. Z kolei gen. Szeptycki, dowódca Legionów Polskich, odegrał znaczącą rolę w odbudowie państwa, a później, jako Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i minister spraw wojskowych, zasłużył się dla organizacji armii odrodzonej Rzeczypospolitej.
Uczestnicy obu spotkań mieli niepowtarzalną okazję, by obejrzeć oryginał Legii Honorowej Aleksandra Fredry, jak również inne odznaczenia przyznane obu bohaterom. Dzieci otrzymały na pamiątkę wydruki 3D Orderu Virtuti Militari Aleksandra Fredry, a Fundacja Rodu Szeptyckich przekazała im książkę "Fotel czasu" Aleksandry Czerwińskiej-Rydel.