Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
22 października 2018 r. w Teatrze Królewskim odbyła się Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Podczas uroczystości 15 zjawisk niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisanych zostało na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzje wręczyła Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Nie można mówić o kulturze bez uwzględnienia jej niematerialnego i duchowego wymiaru - tradycji, obrzędów, pieśni, tańców, czy rzemiosła. Wartość tych zjawisk jest nie do przecenienia, ponieważ buduje poczucie tożsamości - mówiła podczas gali wiceminister kultury Magdalena Gawin.
Jak podkreśliła, państwo polskie dokłada wszelkich starań, by wspierać kulturę ludową i jej twórców. - Utworzony został Program Mistrz Tradycji, wspierający mistrzów, którzy chcą przekazywać swoje umiejętności i wiedzę kolejnym pokoleniom. Ideą tego programu jest wzmocnienie przekazu międzypokoleniowego w społeczności lokalnej - powiedziała wiceminister Gawin. - Należy dążyć do jak najszerszego objęcia programem stypendialnym mistrzów, którzy są w stanie znaleźć kontynuatorów wyjątkowej umiejętności, a tym samym wzmocnienia poczucia dumy z bycia reprezentantem lokalnej społeczności, lokalnej tradycji - dodała wiceminister kultury.
Decyzje o wpisaniu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego odebrali podczas gali przedstawiciele depozytariuszy następujących zjawisk:
Krakowska koronka klockowa;
Tradycje kulturowe Biskupizny;
Kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie;
"TURKI" grodziskie;
Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej;
Tradycje dudziarskie w Wielkopolsce;
Umiejętność wyplatania kosza "kabłacoka" w Lucimi na Radomszczyźnie;
Tradycje weselne z Szamotuł i okolic;
Wyścigi kumoterek;
Umiejętność gry na dudach żywieckich oraz sposób ich wytwarzania;
Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu;
Gajdy - umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry;
Barbórka górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku;
Plecionkarstwo w Polsce;
Tradycje kulturowe Bambrów Poznańskich.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jedną z form ochrony dziedzictwa kulturowego, która wynika z podpisanej przez Polskę Konwencji UNESCO z 2003 r. w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Lista jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Obecnie znajdują się 32 zjawiska. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.