"Golec rzymski w koszuli". Nowa publikacja Łazienek Królewskich
Pomnik ks. Józefa Poniatowskiego to jeden z najważniejszych monumentów w Polsce i jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Warszawie. Nieznane karty z historii arcydzieła Bertela Thorvaldsena odkrywa najnowsza publikacja naukowa Muzeum Łazienki Królewskie.
"Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie" to opowieść o zawiłych losach słynnego monumentu, które odzwierciedlają burzliwą historię Polski z ostatnich stuleci. Publikacja, której współwydawcami są Muzeum Łazienki Królewskie i spółka Pałac Saski, powstała pod redakcją Anety Czarneckiej, Małgorzaty Marii Grąbczewskiej oraz Mariusza Kolmasiaka. Autorami poszczególnych rozdziałów są polscy, duńscy i włoscy historycy oraz historycy sztuki. Ich eseje przybliżają proces powstawania i symbolikę dzieła, dramatyczne losy monumentu w latach 1834-1921 i w czasie II wojny światowej oraz powojenne dzieje pomnika, w tym odtworzenie zniszczonej rzeźby przez rząd duński i miasto Kopenhagę, krótki pobyt w Łazienkach Królewskich i przenosiny przed Pałac Prezydencki.
Publikacja - oparta na archiwalnych, w dużej części do tej pory nieznanych materiałach oraz obszernej kwerendzie prasowej - rzuca nowe światło na wiele nieoczywistych epizodów. Kwestie technologiczne i artystyczne przeplatają się z opisem wydarzeń historycznych, w których pomnik odegrał rolę symboliczną.
Na szczególną uwagę zasługuje ponad 200 ilustracji pochodzących z archiwów polskich i zagranicznych, w dużej mierze nieobecnych dotąd w literaturze przedmiotu. Są to ryciny, fotografie, prywatna korespondencja, wycinki prasowe i rysunki satyryczne. Można je traktować jako osobną opowieść, niezależną narrację ukazującą historię pomnika oraz znaczenie monumentu w życiu politycznym i społecznym Polaków.
Książka "Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie" jest do nabycia w muzealnych sklepach w Podchorążówce, Starej Oranżerii i Stajniach Kubickiego oraz w e-sklepie.