"Iluzje" - spotkania teatralne w Łazienkach Królewskich. Fotorelacja
1 kwietnia 2017 r. w Teatrze Królewskim odbyły się "Iluzje" - warsztaty przygotowane przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Ich uczestnicy twórczo działali z teoretykami i pedagogami teatru. Na kolejne spotkanie zapraszamy już 20 maja.
"Iluzje" to cykl wyjątkowych zajęć dla dorosłych, podczas których można dowiedzieć się, na jakich zasadach w XVIII w. funkcjonowało pojęcie iluzji, i jak da się je twórczo wykorzystywać we współczesnych działaniach teatralnych.
Na spotkaniu pt. "Omamienie, czyli czym była iluzja w teatrze XVIII wieku", które odbyło się 1 kwietnia 2017 r. w Teatrze Królewskim omówione zostały techniki, którymi w XVIII-wiecznym teatrze oddziaływano na wyobraźnię widza. Uczestnicy spotkania poznali metody imitowania rzeczywistości za pomocą urządzeń scenicznych, dekoracji oraz wystroju sali teatralnej. Analizując, m.in. sposób ukazywania duchów, dowiedzieli się, jaką rolę w konstruowaniu teatralnej symulacji odgrywało oświetlenie. Wspólnie starali się również odpowiedzieć na pytanie, czym dla budowania iluzji (nazywanej w dawnej polszczyźnie "omamieniem") było ówczesne aktorstwo. Warsztaty prowadzili dr Patryk Kencki i Justyna Czarnota, pedagog teatru.
Kolejne spotkania z cyklu "Iluzje" odbędą się 20 maja i 17 czerwca 2017 r. Informacje na temat zapisów zostaną pod koniec kwietnia podane na naszej stronie internetowej.