Inauguracja Koncertów Chopinowskich, m.in. Wielki Polonez es-dur w interpretacji Julii Kociuban
Koncert inauguracyjny, w tym mazurki Fryderyka Chopina i jego Wielki Polonez es-dur, otworzył 56. sezon Koncertów Chopinowskich, które potrwają w Łazienkach Królewskich do końca września 2015 r. Gwiazdą była Julia Kociuban, która mimo młodego wieku, zdobywa już sale koncertowe Europy.
Koncert, który we współpracy z Łazienkami Królewskimi zorganizowała warszawska instytucja kultury - Stołeczna Estrada, miał w tym roku wyjątkową oprawę. Wspólnie z Julią Kociuban zagrała czterdziestoosobowa Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Pochmurna i deszczowa pogoda pozwoliła jednak artystom wykonać tylko pierwszą część Koncertu fortepianowego f-moll op. 21 - Allegro maestoso.
Takiego wydarzenia koncertowego przy pomniku Fryderyka Chopina nie było przez ostatnie dekady. Przywołujemy w ten sposób tradycję Koncertów Chopinowskich z udziałem orkiestry - podkreślił dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak. Poinformował też, że reprezentowana przez niego instytucja, która obchodzi właśnie 60-lecie powstania, zaplanowała w tym roku aż 40 koncertów chopinowskich. Wśród zaproszonych pianistów będzie Adam Mikołaj Goździewski - jeden z uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który w październiku odbędzie się w Warszawie.
23-letnia pianistka Julia Kociuban posiada imponujący dorobek artystyczny. Jest laureatką nagród Grand Prix, pierwszych miejsc oraz nagród specjalnych wielu znaczących ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego "Młoda Polska".
Kolejny koncert zaplanowano na godz. 16. Wystąpi Michał Drewnowski, który wykona m.in. Scherzo b-moll op. 31, Scherzo cis-moll op. 39, a także 4 mazurki op. 33 i Polonez As-dur op. 53. Michał Drewnowski to również pianista młodego pokolenia, który występował w takich salach koncertowych jak Gianicolo w Rzymie, Wigmore Hall w Londynie czy Palau de la Musica Catalana w Barcelonie. Ciekawostką jest fakt, że pianista ten występował w roli samego Fryderyka Chopina w Teatrze Nowym w Warszawie, w spektaklu Adama Hanuszkiewicza pt. "Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka".
Od momentu, kiedy w 1959 roku po raz pierwszy zorganizowano Koncerty Chopinowskie, podlegały one różnym modyfikacjom. Obecnie obowiązuje formuła dwóch klasycznych recitali chopinowskich o godz. 12.00 i 16.00, w każdą niedzielę od maja do września. O zasadności tego wyboru świadczy wielka popularność koncertów w Łazienkach, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców Warszawy - rokrocznie w koncertach bierze udział ok. 80 tysięcy słuchaczy. Na popularność tę wpływa również dobór artystów, którzy występ w Łazienkach poczytują sobie za zaszczyt.