Jubileusz prof. Teresy Kostkiewiczowej w Łazienkach Królewskich
W Teatrze Królewskim odbył się jubileusz prof. Teresy Kostkiewiczowej, wybitnej badaczki Oświecenia, oddanej idei popularyzacji wiedzy o literaturze. - Jestem ogromnie wzruszona, zachwycona i trochę skrępowana tym wszystkim, co mnie spotyka. Czuję się obdarowana ponad miarę - mówiła prof. Kostkiewiczowa, dziękując Łazienkom Królewskim za zorganizowanie uroczystości.
3 lutego 2016 r. w Teatrze Królewskim licznie zebrali się przedstawiciele środowisk naukowych i akademickich, z którymi prof. Kostkiewiczowa jest związana od wielu lat, w tym Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym, Instytutu Badań Literackich PAN, Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kancelarię Prezydenta reprezentowała dyrektor generalna Grażyna Ignaczak-Bandych, która odczytała list, jaki z życzeniami urodzinowymi skierował do jubilatki prezydent Andrzej Duda.
- To wielki zaszczyt, że w letniej rezydencji króla możemy witać tak znamienitych gości - mówił Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek Królewskich. - W imieniu Muzeum, chciałbym serdecznie przywitać naszego szanownego jubilata, gościa honorowego, panią prof. Teresę Kostkiewiczową, która jest związana z Łazienkami na wiele sposobów - zaznaczył dyrektor Zielniewicz, dodając, że dzięki współpracy ze środowiskiem naukowym Łazienki spełniają marzenie Stanisława Augusta o nowoczesnym muzeum.
Laudację na cześć jubilatki wygłosił prof. Tomasz Pokrzywniak. - Są dwie szczególnie trudne sytuacje. Kiedy trzeba chwalić, ale nie za bardzo jest za co, i kiedy powodów do chwały jest tak dużo, że mówiący jest w strachu, iż nie wszystko ogranie. Tak właśnie jest teraz, bo jakże w krótkim przemówieniu objąć tak imponujący dorobek naukowy, jak pani profesor - mówił prof. Pokrzywniak, podkreślając, że to niewiarygodne, iż wszystko to, czego dokonała prof. Kostkiewiczowa, jest dziełem jednego człowieka.
- Jestem ogromnie wzruszona, zachwycona i trochę skrępowana tym wszystkim, co mnie spotyka. Czuję się ponad miarę obdarowana - mówiła z kolei prof. Kostkiewiczowa, dziękując jednocześnie Łazienkom Królewskim za zorganizowanie uroczystości i swoim kolegom wieloletnią współpracę.
Prof. Kostkiewiczowa podkreślała, że w życiu - poza zdrowiem - ważne są jeszcze dwie rzeczy: mieć wokół siebie bliskich, życzliwych ludzi i robić to, co się lubi oraz przynosi pożytek. - Moje życie było dzięki temu spełnione - mówiła jubilatka, dziękując wszystkim tym, którzy jej do tej pory towarzyszyli, okazując swą pomoc.
Teresa Kostkiewiczowa - literaturoznawczyni, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki. W 1956 r. ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1963 r. uzyskała stopień doktora, osiem lat później habilitowała się, a w 1983 r. otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 1956-1971 była zatrudniona w Katedrze Teorii Literatury Uniwersytetu Warszawskiego. Potem, aż do emerytury w 2006 r., związała się z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie, gdzie kierowała Pracownią Literatury Oświecenia.
Została profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz m.in. członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, rady naukowej Instytutu Badań Literackich PAN oraz Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Była również przewodniczącą Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, a od 1984 r. przez ponad 25 lat przewodniczyła olimpiadzie literatury i języka polskiego.
Jest autorką wielu publikacji na Oświecenia: Model liryki sentymentalnej w twórczości Franciszka Karpińskiego (1964), Kniaźnin jako poeta liryczny (1971), Klasycyzm - sentymentalizm - rokoko. Szkice o prądach literackich polskiego Oświecenia (1975), Horyzonty wyobraźni. O języku poezji czasów Oświecenia (1984), Oświecenie. Próg naszej współczesności (1994).
Wielokrotnie wyróżniania za swoją pracę - m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadawanym za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie historii literatury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymała również tytuł doktorata honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.