Nagrody dla Przyjaciół Łazienek
Podczas uroczystego Koncertu Noworocznego, który odbył się 15 stycznia 2017 r. w Teatrze Królewskim, po raz pierwszy wręczone zostały Nagrody Muzeum Łazienki Królewskie.
Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które swoimi działaniami przyczyniają się do budowania prestiżu i wizerunku Muzeum Łazienki Królewskie w kraju i na świecie. W tym roku Nagrodę Muzeum Łazienki Królewskie otrzymali: prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, prof. Edward Bartman oraz prof. Andrzej Rottermund.
Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz jest historykiem, kierownikiem Pracowni Literatury Oświecenia IBL PAN, prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym, przyjaciółką Łazienek Królewskich.
Współpraca prof. Grześkowiak-Krwawicz z Muzeum zaowocowała wydaniem pierwszego polskiego tłumaczenia wszystkich tomów pamiętników Stanisława Augusta (Pamiętniki króla Stanisława Augusta. Antologia, Warszawa 2013). Książka ta stała się inspiracją do zorganizowania w Łazienkach Królewskich wykładów poświęconych publikacji. Prof. Grześkowiak-Krwawicz była ich opiekunem naukowym, a także redaktorem tomu podsumowującego wszystkie spotkania (Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie, Warszawa 2015). Wraz z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym, prof. Grześkowiak-Krwawicz od lat wspiera działalność naukową Łazienek Królewskich - w styczniu 2017 r. w cyklu "Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku" wygłosiła wykład "Liberum veto: prawdziwa walka z mitycznym ideałem".
Profesor Edward Bartman to nestor architektury krajobrazu, wieloletni wykładowca SGGW, dydaktyk, projektant odpowiadający za rewaloryzację historycznych ogrodów w Polsce, zasłużony kulturze, członek międzynarodowych organizacji działających na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego.
W Łazienkach Królewskich był autorem projektu rewitalizacji Ogrodu Modernistycznego (części geometrycznej i naturalistycznej), dzięki któremu udało się zachować historyczną wartość terenu i umiejętnie zaaranżować zieleń, dając jej nową jakość i życie.
Prof. Bartmanowi zawdzięczamy również powrót do historycznego układu Ogrodu Oranżeryjnego, a także doskonałe rozplanowanie Ogrodu Chińskiego oraz Ogrodu przy Białym Domku. Przez lata służył Muzeum cennym uwagami na temat utrzymania historycznych ogrodów Łazienek, przyczyniając się do przywrócenia im świetności.
Prof. Andrzej Rottermund to wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, przewodniczący Rady Łazienek Królewskich, doradca, mentor i przyjaciel Muzeum.
Dzięki jego pomocy i zaangażowaniu w 2011 r. w Łazienkach Królewskich odbyła się wystawa "Rembrandt i inni", zorganizowana we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie i Muzeum Narodowym w Warszawie. W Pałacu na Wyspie po raz pierwszy od 1939 r. zebrano obrazy pochodzące z królewskiej kolekcji Stanisława Augusta, a dziś eksponowane w trzech warszawskich muzeach. Prace nad wystawą i wydanym wówczas katalogiem stanowiły kontynuację nowego kierunku badań królewskiej kolekcji obrazów, których celem jest naukowa reedycja dzieł Tadeusza Mańkowskiego.
Po uroczystości przyznania Nagród Muzeum Łazienki Królewskie, w Teatrze Królewskim odbył się koncert, podczas którego wystąpił Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz soliści WOK - Anna Radziejewska i Artur Janda. Wybrzmiały utwory kompozytorów barokowych G. F. Haendla i A. Vivaldiego.