Konferencja "Językowi wodze puść" w Teatrze Królewskim
Znawcy języka i miłośnicy koni dyskutowali w Teatrze Królewskim na temat tego, co językowi polskiemu, tradycji i kulturze dały konie. Konferencja "Językowi wodze puść" odbyła się 11 października 2018 r. w cyklu "O koniu w Polsce".
Konferencja przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej organizatorzy podkreślali, że polszczyzna jest prawdziwym dobrem kultury i naszym narodowym dziedzictwem. A że "dzielność i cnota z kulbaką i koniem się nie rozstają", konie - w roku niepodległości - okazały się dobrym punktem wyjścia do rozważań o języku dawnym i współczesnym.
W konferencji wzięli udział: prof. dr hab. Andrzej Markowski, Urszula Kowalczuk, autorka książki "Koń jaki jest, każdy widzi - czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów", prof. dr hab. Radosław Pawelec, Hanna Łysakowska z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz dr Jacek Łojek, wykładowca SGGW, prowadzenie - aktor Roch Siemianowski.
Językoznawcy i koniarze dyskutowali o roli, jaką konie odegrały w dziejach Polski i codziennym życiu Polaków. Mowa była również o wpływie koni na język polski. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Wyspy Dobrej Nadziei.
Organizatorami konferencji byli: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Fundacja Języka Polskiego. Patronat merytoryczny objęli: dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Zbigniew Greń, oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Patronat honorowy: wicemarszałek Senatu Maria Koc.
Konferencja "O koniu w Polsce" odbyła się w cyklu "Koń jaki jest, każdy widzi", organizowanym w Muzeum Łazienki Królewskie i obejmującym spotkania, prelekcje oraz pokazy poświęcone koniowi, jego historii i obecności w życiu ludzi.