Królewska kolekcja w jednym katalogu. Poznaj historię wybitnych dzieł
Najpiękniejsze obrazy z kolekcji Stanisława Augusta można podziwiać w najnowszej, poświęconej temu publikacji Łazienek Królewskich. To pierwszy zwarty katalog królewskich dzieł, prezentowanych obecnie w Pałacu na Wyspie. Pozwala on zapoznać się z ich historią, a także symboliką.
Katalog "Galeria obrazów Stanisława Augusta w Łazienkach Królewskich" zawiera zdjęcia 137 dzieł. Składają się one na jedną z największych, najbardziej znaczących i najlepiej udokumentowanych kolekcji malarstwa w Polsce, która - w myśl idei Stanisława Augusta - miała być zaczątkiem nowoczesnego muzeum publicznego.
Obrazy te są obecnie prezentowane w Pałacu na Wyspie, zgodnie z inwentarzem Catalogue des Tableaux appartenant a Sa Maj: Le Roi de Pologne 1795 (Katalog obrazów należących do Jego Królewskiej Mości Króla Rzeczypospolitej Polskiej 1795).
Na 576 stronach publikacji - oprócz zdjęć obrazów - znalazły się bogate opisy historii dzieł, ich symboliki, a także miejsca zajmowanego w królewskiej kolekcji oraz źródłowej dokumentacji. I tak np. możemy się dowiedzieć, że portret Jacqueline van Caestre, który znajduje się w Galerii Obrazów Łazienek Królewskich, to kopia zaginionego pierwowzoru, namalowanego ok. 1618 r. przez Rubensa bądź młodego van Dycka. Replika portretu znajduje się w brukselskim muzeum. Widać na nim fragment oparcia krzesła, którego nie ma na łazienkowskim obrazie.
W katalogu poświęconym królewskiej kolekcji można także przeczytać, że obraz Satyra grającego na flecie był odnotowany w galerii Stanisława Augusta jako dzieło szkoły Rubensa. Mimo że prezentuje znakomitą klasę, został wówczas nisko wyceniony, bo zaledwie na 30 dukatów.
Na 20-krotnie większą sumę, bo 600 dukatów, oszacowany został portret sir Charlesa Hanbury’ego Williamsa, który zajmował szczególną pozycję w królewskiej kolekcji. Williams był protektorem i przyjacielem młodego Stanisława Augusta. Królowi tak bardzo spodobał się jego portret, że po latach polecił polskiemu posłowi w Rzymie odnaleźć go i odkupić.
Katalog Łazienek jest pierwszym wydawnictwem zwierającym zwartą kolekcję królewskich dzieł. Wcześniej Galeria Obrazów pojawiała się raczej w kontekście dekoracji wnętrz Pałacu na Wyspie, zaś poszczególne obrazy były prezentowane jedynie w różnych publikacjach wystawienniczych.
Autorki katalogu - Dorota Juszczak i Hanna Małachowicz - zadbały także o to, by znalazły się w nim nowe zdjęcia obrazów po zakończonej w 2014 r. konserwacji oraz liczne zdjęcia dzieł porównawczych.
Wszystkich zainteresowanych wydawnictwem Łazienek Królewskich zachęcamy do odwiedzenia naszego e-sklepu.