"Królewski zwierzyniec". Nowa strefa edukacyjna dla dzieci i dorosłych
Odkryjcie fascynujący świat historycznych i współczesnych zwierząt w nowej strefie edukacyjnej "Królewski zwierzyniec" w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni. Połączycie tam zabawę z nauką i ciekawie spędzicie czas.
"Królewski zwierzyniec" powstał, by szerzej zapoznać zwiedzających z przyrodniczymi i kulturowymi walorami Łazienek Królewskich. Fauna i flora dominują tu od wieków. Zabytkowe ogrody są bowiem położone w miejscu dawnego Zwierzyńca, należącego do marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który 350 lat temu zapoczątkował historię Łazienek Królewskich (przypomina o tym wystawa czasowa "Sztuka dobrego myślenia"). W czasach Stanisława Augusta Łazienki Królewskie były otwarte dla mieszkańców, a król sam "zaprosił" przyrodę do pałacowych wnętrz, umieszczając w nich przedmioty z motywami fauny i flory.
To właśnie przenikanie się od wieków łazienkowskiej sztuki i natury podkreśla projekt "Królewski zwierzyniec". W nowej strefie edukacyjnej poznacie zwierzęta zamieszkujące dawniej Łazienki Królewskie oraz współczesnych przedstawicieli tutejszej fauny.
Co jest w strefie?
W "Królewskim zwierzyńcu" zobaczycie m.in. prawdziwy róg tura i pióra sów pod mikroskopem. Porównacie poroża jelenia, sarny i daniela. Przez lunetę poobserwujecie, jak toczy się życie mieszkających w łazienkowskich ogrodach zwierząt. Będziecie też mieli okazję przekonać się, jak "pachnie" tchórz.
W nowej strefie edukacyjnej zawsze spotkacie instruktorów, którzy odpowiedzą o roli zwierząt w kulturze na przestrzeni wieków, historycznych zwierzyńcach, biologii i anatomii zwierząt, a także o zagadnieniach związanych z ochroną gatunkową. W razie potrzeby wyjaśnią również, jak korzystać z dostępnych tam sprzętów.
Godziny otwarcia
"Królewski zwierzyniec" będzie otwarty dla zwiedzających od 23 lipca do 29 września: we wtorek w godz. 11.00-19.00; w środę w godz. 10.00-18.00; w czwartek w godz. 13.00-19.00; w niedzielę w godz. 15.00-18.00. Od 1 do 31 października: we wtorek w godz. 14.00-16.00; w środę w godz. 14.00-17.00; w niedzielę w godz. 15.00-18.00. Od 5 do 17 listopada: we wtorek w godz. 14.00-16.00 (5 listopada przestrzeń nieczynna); w środę w godz. 14.00-17.00.
Udogodnienia
Strefa edukacyjna jest dostosowana do osób o szczególnych potrzebach. Przeszkoleni instruktorzy będą na bieżąco reagować na potrzeby odbiorców; służyć audiodeskrypcją, pomocą w dotarciu do konkretnej części przestrzeni Centrum Edukacji Ekologicznej, udostępnieniem dodatkowego sprzętu optycznego i słuchawek wygłuszających dźwięki.
Program wydarzeń
W "Królewskim zwierzyńcu" będą się odbywać wydarzenia dla dzieci i dorosłych. Zaplanowane są m.in. warsztaty artystyczne i bartnicze, spotkania otwarte z instruktorami, spacery po łazienkowskich ogrodach oraz wykłady o ochronie zwierząt. Opis pierwszych wydarzeń znajduje się pod poniższymi linkami.
OTWARTE SPOTKANIA Z INSTRUKTORAMI
PARTYCYPACYJNE SADZENIE LILAKÓW
"DRĄŻĄC W GLINIE" - WARSZTATY CERAMICZNE DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY (14+)
"CERAMICZNY ZWIERZYNIEC" - WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA DZIECI W WIEKU 7-10 LAT I OPIEKUNÓW
WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE MALOWANIA AKWARELOWEGO W PLENERZE
WARSZTATY BARTNICZE DLA DZIECI OD 6 LAT I OPIEKUNÓW
WARSZTATY BARTNICZE DLA DOROSŁYCH
"KRÓLEWSKI ZWIERZYNIEC" - RODZINNE SZYCIE HOBBY HORSE'ÓW
SPACER SENSORYCZNY DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU
NIEDZIELA Z "KRÓLEWSKIM ZWIERZYŃCEM"
Projekt "Królewski zwierzyniec" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy projektu: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Lasy Miejskie Warszawa, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 "KĄT", Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica.