Łazienki Królewskie nagrodzone w konkursie "Lider Dostępności"
Centrum Edukacji Ekologicznej, wyróżniające się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, to projekt, za który Muzeum Łazienki Królewskie otrzymało nagrodę w IV edycji konkursu "Lider Dostępności". Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się 8 maja 2019 r. w Pałacu Prezydenckim.
"Lider Dostępności" to konkurs architektoniczno-urbanistyczny Fundacji Integracja i Towarzystwa Urbanistów Polskich, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Promuje najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne, uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnością oraz coraz większej grupy osób starszych. Tegoroczna gala finałowa odbyła się z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, przypadającego 5 maja.
W IV edycji konkursu Muzeum Łazienki Królewskie nagrodzone zostało w kategorii "Obiekt kulturalny/edukacyjny" za nowo powstałe Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni. Podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim wyróżnienie z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrali dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer oraz specjalista ds. dostępności Olga Michalik.
- Nowoczesne państwo to takie, które dostrzega potrzeby każdego człowieka i czyni wszystko, aby nie było wykluczenia - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
To drugie wyróżnienie w konkursie "Lider Dostępności" przyznane Łazienkom Królewskim. W 2017 r. Muzeum nagrodzone zostało za obiekt zabytkowy bez barier, czyli Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i formiernią.
Edukacja ekologiczna bez barier
Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni powstało zgodnie z wytycznymi uniwersalnego projektowania, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu, sensorycznymi i intelektualnymi oraz ze spektrum autyzmu. Zaaranżowana została przestrzeń bez barier architektonicznych, równomiernie doświetlona światłem naturalnym, wyposażona w regulowane meble dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi. Centrum Edukacji Ekologicznej posiada szkła i ekrany powiększające, mobilne pętle indukcyjne, a także audioguidy do odtwarzania audiodeskrypcji, filmów w Polskim Języki Migowym (PJM) oraz zdjęć. Zwiedzający o specjalnych potrzebach mogą również korzystać z dostosowanych toalet.
W Centrum Edukacji Ekologicznej odbywają się kompleksowe zajęcia edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami i spektrum autyzmu, a także dla rodzin z dziećmi. Do dyspozycji zwiedzających są trzy strefy: relaksacyjna z "zieloną biblioteką", pracownia ekologiczna oraz strefa małego przyrodnika.