Łazienki Królewskie z nagrodą "Lider Dostępności"
Stara Oranżeria dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - to projekt, za który Łazienki Królewskie otrzymały nagrodę w konkursie "Lider Dostępności". Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się 27 kwietnia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim.
"Lider Dostępności" to konkurs architektoniczno-urbanistyczny Fundacji Integracja i Towarzystwa Urbanistów Polskich, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Promuje najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne, uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnością oraz coraz większej grupy osób starszych.
W tegorocznej, drugiej już edycji konkursu Muzeum Łazienki Królewskie zostało nagrodzone za obiekt zabytkowy bez barier, czyli Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i formiernią. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer odebrał wyróżnienie z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim.
- Gratulując laureatom nagród, chcę przede wszystkim powiedzieć, że świadczą one o państwa wielkości. (…) Dostrzegacie ważne problemy, które dla innych są niedostrzegalne, jak np. za wysoki próg. Przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym i za to chciałem wam ogromnie podziękować - podkreślił prezydent Andrzej Duda, wręczając nagrody "Lider Dostępności".
Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer odbierając wyróżnienie, podziękował z kolei wszystkim pracownikom Łazienek Królewskich za ich ogromne zaangażowanie w realizacji projektu dostosowania Starej Oranżerii do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- To bardzo ważna dla nas nagroda, bo dzięki niej możemy upowszechniać wprowadzone rozwiązania i dobre wzory uniwersalnego projektowania historycznych wnętrz, wystaw i ekspozycji edukacyjnych. Chcielibyśmy, aby Stara Oranżeria była przestrzenią wymiany doświadczeń z innymi muzeami i instytucjami kultury, przyczyniając się tym samym do rozwoju nowoczesnego muzealnictwa w Polsce i Europie - powiedziała Olga Michalik, Koordynatorka ds. Dostępności w Muzeum Łazienki Królewskie.
Nowatorskie rozwiązania
Bariery architektoniczne w Starej Oranżerii zlikwidowano podczas remontu prowadzonego w latach 2012-2016. Dzięki środkom z Funduszy Norweskich w zabytkowych wnętrzach możliwe było zastosowanie nowatorskich rozwiązań z zachowaniem wytycznych konserwatorskich. Powstała przyjazna przestrzeń muzealna, w której osoby z niepełnosprawnościami bez przeszkód poznają eksponaty z Królewskiej Galerii Rzeźby i biorą udział w zajęciach edukacyjnych. Do dyspozycji mają odlewy w gipsie i żywicach epoksydowych do poznawania przez dotyk, tyflografiki posągów z Królewskiej Galerii Rzeźby, trójwymiarowy model Starej Oranżerii, audiodeskrypcje rzeźb z Królewskiej Galerii Rzeźby i Galerii Rzeźby Polskiej oraz filmy w Polskim Języku Migowym.
Królewska Galeria Rzeźby i formiernia są pierwszymi w Polsce zabytkowymi przestrzeniami muzealnymi wyposażonymi w pętle indukcyjne dla osób z dysfunkcją słuchu. Zwiedzający o specjalnych potrzebach mogą również korzystać z windy w zachodnim skrzydle, łączącej wszystkie kondygnacje, podjazdu do budynku, dostosowanych toalet i tzw. systemu przywoławczego. W Starej Oranżerii działa również bezpłatna aplikacja mobilna.