Łazienkowskie ogrody i Pałac na Wyspie w modelu 3D
W ramach dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy w drugiej połowie 2024 r. odbyła się digitalizacja łazienkowskich ogrodów oraz Pałacu na Wyspie. Powstały modele 3D cennych zabytków, które posłużą ich bieżącemu utrzymaniu oraz badaniom konserwatorsko-historycznym.
Projekt objął następujące zadania:
►Skanowanie laserowe i wykonanie modelu 3D Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem, w tym korpusem głównym, pawilonami zachodnim i wschodnim, tarasami oraz dekoracjami rzeźbiarskimi (28 sierpnia - 31 października 2024 r.);
►Skanowanie laserowe i wykonanie modelu 3D terenu założenia pałacowo-ogrodowego Muzeum Łazienki Królewskie wraz z jego poszczególnymi elementami: zielenią, wodą i małą architekturą (25 sierpnia - 28 listopada 2024 r.);
►Podniesienie kompetencji cyfrowych pracowników Muzeum, obejmujące szkolenia z zakresu wykorzystania i obróbki danych cyfrowych (2 września - 20 grudnia 2024 r.).
Cyfrowa digitalizacja służy archiwizacji oraz zachowaniu pełnego obrazu całego założenia pałacowo-ogrodowego, a także Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem. Skanowanie laserowe umożliwiło wykonanie bardzo dokładnych pomiarów oraz precyzyjne odwzorowanie kształtu, tekstur i detali zabytków. Odbyło się to bez ingerencji w ich strukturę, co zniwelowało ryzyko uszkodzenia. Modele 3D posłużą pracownikom Muzeum do badań konserwatorsko-historycznych, monitoringu stanu zachowania (również w przypadku zagrożeń klimatycznych i konfliktów zbrojnych), bieżącej konserwacji obiektów, pielęgnacji zabytkowego drzewostanu oraz utrzymania i zarządzania Muzeum Łazienki Królewskie przy użyciu nowoczesnych technologii. Cyfrowa baza danych pozwala na dalszą obróbkę i rozbudowę, zaś dzięki przeszkoleniu i podniesieniu kompetencji pracownicy będą samodzielnie edytować otrzymany materiał, wykorzystując go do analiz oraz wizualizacji promocyjnych i edukacyjnych.
Projekt został wykonany dzięki grantowi z programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Koszt przedsięwzięcia to 100 tys. zł, zaś dofinansowanie z UE wyniosło 80 tys. zł.
Data publikacji: 20 grudnia 2024 r.