Lech Majewski w Pałacu Myślewickim. Spotkanie z artystą
Reżyser, pisarz i malarz Lech Majewski, pracujący obecnie głównie za granicą, był gościem spotkania z cyklu "Artyści w Łazienkach". Rozmowę z niezwykle wszechstronnym twórcą, która odbyła się w odnowionym Pałacu Myślewickim, poprowadził fotograf Czesław Czapliński.
W spotkaniu z Lechem Majewskim wzięło udział kilkadziesiąt osób. Gościa w imieniu Łazienek Królewskich przywitał dyrektor Muzeum, Tadeusz Zielniewicz.
Przez ponad dwie godziny Lech Majewski opowiadał m.in. o swojej pracy nad filmami, tym, jak powstają, oraz o swoich relacjach z aktorami. W dyskusję aktywnie zaangażowała się obecna na sali publiczność, która pytała reżysera o szczegóły jego pracy artystycznej i kwestie kulturowe, m.in. o to, czy kultura jest w stanie zmienić obyczajowość społeczeństwa.
Lech Majewski to artysta, który od 1981 roku pracuje przede wszystkim za granicą, pisząc scenariusze, a także reżyserując filmy oraz spektakle teatralne i operowe. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest także absolwentem Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi.
Jego filmy prezentowane były na festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Wenecji, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Chicago, Londynie, Barcelonie, Miami, Jeruzalem, Moskwie oraz Montrealu, zdobywając wiele nagród. Artysta należy do Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.
Wideoarty Lecha Majewskiego pokazywało wiele muzeów i galerii na cały świecie. Cykl "Ćwiczenia z Bruegela" był wystawiany na 54. Biennale w Wenecji, a także w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie.
W 2006 r. nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość, organizując indywidualną retrospektywę pt. "Lech Majewski - magia ruchomych obrazów”.
Retrospektywę jego filmów zorganizował również Festiwal Filmowy w Cambridge. Z kolei Muzeum Gutenberga uświetniło jubileusz pierwodruku Biblii wyborem trzech wybitnych filmów inspirowanych Starym i Nowym Testamentem, wśród których był "Młyn i krzyż", w reżyserii polskiego artysty.
Filmografia Lecha Majewskiego: Zwiastowanie (1978); Rycerz (1980); Lot świerkowej gęsi (1986); Więzień Rio (1988); Ewangelia według Harry’ego (1992); Basquiat - scenariusz, producent (1996); Pokój saren (1997); Wojaczek (1999); Angelus (2001); Ogród rozkoszy ziemskich (2004); Szklane Usta (2006); Młyn i Krzyż (2011); Onirica (2015).