Legiony Polskie 1914-1918. Wystawa w Galerii Plenerowej
Zapraszamy do oglądania wystawy poświęconej działalności Legionów Polskich. Na archiwalnych fotografiach w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich zobaczymy m.in. uzbrojenie i mundury żołnierzy oraz relacje ze słynnych bitew z Rosjanami.
Wystawa "Legiony Polskie 1914-1918" została przygotowana z okazji Święta Wojska Polskiego przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ekspozycję można oglądać w Galerii Plenerowej od 12 do 30 sierpnia.
Historia Legionów Polskich
Latem 1914 r. Józef Piłsudski, komendant Związków Strzeleckich (legalnej organizacji paramilitarnej na terenie Austro-Węgier), postanowił zbudować polskie siły zbrojne. Miały się nimi stać Legiony Polskie, powołane przez Naczelny Komitet Narodowy (NKN) w sierpniu 1914 r. Do oddziałów trafiali ochotnicy ze wszystkich grup społecznych - od chłopców z podhalańskich wiosek i robotników, po przedstawicieli inteligencji twórczej i wolnych zawodów.
Legiony Polskie zyskały sławę podczas bitew z Rosjanami. W 1914 r. pod Laskami, Mołotkowem, Limanową i Łowczówkiem - w walkach z dobrze wyszkolonym, twardym przeciwnikiem - legioniści wykazali się uporem i męstwem. W maju 1915 r. I Brygada zwyciężyła pod Konarami. Z kolei pod Rokitną 2. szwadron kawalerii śmiałą szarżą przełamał aż trzy linie okopów rosyjskich, tworząc historię najsłynniejszego boju legionistów.
Legendę żołnierzy umacniały kolejne zwycięstwa - pod Kuklami i Kamieniuchą na Wołyniu czy Kostiuchnówką, gdzie powstrzymano natarcie trzykrotnie silniejszych oddziałów rosyjskich, uniemożliwiając im otoczenie wojsk austro-węgierskich w zakolu rzeki Styr.
Bojowość legionistów utorowała Polakom drogę do namiastki państwa, w zamian za utworzenie armii wspierającej Austro-Węgry i ich niemieckich sojuszników na froncie wschodnim. Perspektywa wykorzystania polskich żołnierzy przez kajzerowskie Niemcy zmusiła mocarstwa Ententy do zabrania głosu w sprawie polskiej i przyspieszyła formowanie polskich oddziałów w różnych częściach Europy.
Partnerzy wystawy "Legiony Polskie 1914-1918": Muzeum Łazienki Królewskie, TVP Historia. Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, TVP Polonia, Radio Polska Live, magazyn historyczny "Mówią Wieki", miesięcznik "Do Rzeczy. Historia" i "Tydzień Polski".