Majówka 2023 w Łazienkach Królewskich. Pikniki, bezpłatne zwiedzanie
Zapraszamy na majówkę do Łazienek Królewskich. Na naszych gości czekają pełne atrakcji Piknik Europejski oraz Operowy Piknik z Niepodległą. Można będzie również bezpłatnie zwiedzać muzealne obiekty, obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja, oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach. Wstęp jest wolny.
Majówka w Łazienkach Królewskich potrwa od 1 do 8 maja 2023 r. Głównym wydarzeniem będzie pierwszomajowy Piknik Europejski, organizowany z okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
1 MAJA: PIKNIK EUROPEJSKI - ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM
Bezpłatne zwiedzanie
Podczas majówki w Łazienkach Królewskich bezpłatnie zwiedzać można będzie wszystkie muzealne obiekty. Wolny wstęp obowiązuje 1 maja w godz. 10.00-18.00, 2-3 maja w godz. 10.00-16.00, 4-5 maja w godz. 10.00-18.00, 6 maja w godz. 12.00-20.00 oraz 7 i 8 maja w godz. 10.00-16.00.
Zapraszamy do Pałacu na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim (nieczynna 5 maja od godz. 15.30, 6 maja od godz. 16.30 oraz 8 maja); Pałacu Myślewickiego; Białego Domu (parter); Wodozbioru (parter), a także do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Koszary Kantonistów: "Las", "Oko", Stajnie Kubickiego: Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego).
MAJÓWKA 2023 - POBIERZ ULOTKĘ PROGRAMOWĄ (FORMAT PDF - 2,4 MB)
Wystawy czasowe
Bezpłatnie obejrzeć można będzie również wystawy czasowe. W Pałacu na Wyspie pokazana zostanie kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
W Pałacu Myślewickim na ekspozycji "Polonia Restituta" zobaczyć można będzie odznaczenia, dokumenty i pamiątki, przybliżające historię Orderu Odrodzenia Polski.
Kolejna wystawa "I otworzyło się niebo…" w Stajniach Kubickiego to multimedialna historia ratowania iluzjonistycznych fresków Franciszka Ecksteina w cerkwi garnizonowej śś. Apostołów Piotra i Pawła - dawnym kościele jezuitów we Lwowie.
Wszystkie ekspozycje czasowe zwiedzać można w godzinach otwarcia muzealnych obiektów.
Dzień Flagi
2 maja z okazji Dnia Flagi zapraszamy na Operowy Piknik z Niepodległą. Na terenie przy Ermitażu w godz. 12.00-17.00 odbędą się koncerty muzyki kameralnej i operowej, a także warsztaty oraz animacje dla dzieci.
2 MAJA: OPEROWY PIKNIK Z NIEPODLEGŁĄ - ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM
Święto Konstytucji
3 maja zapraszamy na obchody Święta Konstytucji w Łazienkach Królewskich. W programie są wydarzenia poświęcone ustawie zasadniczej z 1791 r. W godz. 10.00-16.00 w Pałacu na Wyspie (Sala Salomona) na zwiedzających czekać będą muzealni edukatorzy, którzy przybliżą historię trzeciomajowej Konstytucji.
O godz. 16.00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się debata, poświęcona m.in. obchodom pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej oraz kultowi św. Stanisława.
3 MAJA: ŚWIĘTO KONSTYTUCJI - CZYTAJ WIĘCEJ
Łazienki na piątek
Bezpłatne zwiedzanie podczas tegorocznej majówki uatrakcyjni kolejne spotkanie z cyklu "Łazienki na piątek". 5 maja o godz. 15.00 wspólnie zajrzymy do królewskiego Gabinetu. Start: Pałac na Wyspie (I piętro).
O godz. 17.00 w Teatrze Królewskim odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - koncert na dzwonki ręczne w wykonaniu estońskiego zespołu Arsis Handbell Ensemble.
KONCERT NA DZWONKI RĘCZNE - ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM
Pokazy kawaleryjskie
6 maja w Łazienkach Królewskich odbędą się Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Wśród atrakcji są pokazy władania szablą i lancą oraz prezentacja umiejętności jazdy konnej, a także uroczysta parada kawalerzystów po łazienkowskich ogrodach.
6 MAJA: WARSZAWSKIE DNI KAWALERYJSKIE - ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM
Miniatura teatralna
7 maja zapraszamy na wydarzenia upamiętniające ks. Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego. O godz. 12.00 w ogrodach za Pałacem Myślewickim odbędzie się uroczyste odsłonięcie popiersia generała.
Ok. godz. 12.30 w Pałacu Myślewickim, zaprezentowana zostanie miniatura teatralna "Napoleon w Warszawie". Jej główny bohater, Józef Poniatowski, spotka się z Napoleonem Bonaparte, a widzowie dowiedzą się, dlaczego cesarz Francuzów darzył polskiego księcia uznaniem. Scenariusz i reżyseria: Leszek Zduń, muzyka: Rafał Odrobina, występują: ks. Józef Poniatowski - Michał Konarski, Napoleon Bonaparte - Marcin Kwaśny, adiutant - Paweł Lipnicki. Czas trwania: 15 minut. Wydarzenie odbywa się we współpracy ze Teatrem Klasyki Polskiej.
W godz. 13.00-15.00 w Stajniach Kubickiego odbędą się pokazy filmowe "Kawalerzystą być" z udziałem twórcy dokumentu, Grzegorza Gajewskiego, prelekcje na temat odznaczeń ks. Józefa Poniatowskiego i historii szabli w Wojsku Polskim oraz spotkanie z twórcą popiersia ks. Józefa Poniatowskiego, rzeźbiarzem Pawłem Pietrusińskim.
Imieniny króla
8 maja z okazji imienin króla Stanisława Augusta zapraszamy na bezpłatne oprowadzania po Pałacu na Wyspie, Białym Domu i Pałacu Myślewickim. Poznamy historię cennych zabytków oraz ciekawostki z życia króla Stanisława Augusta.
8 MAJA: IMIENINY KRÓLA - ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGRAMEM
Wszystkie działania edukacyjne podczas majówki realizowane są w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna".