Mozil zaśpiewał Miłosza. Wyjątkowy koncert w Teatrze Królewskim
Miłośnicy poezji Czesława Miłosza mogli posłuchać jej w interpretacji muzyka Czesława Mozila, a także aktorów Anny Cieślak i Adama Woronowicza. Wyjątkowy koncert zainaugurował Salony Poezji w Teatrze Królewskim. Kolejne spotkanie z poezją, w niedzielę 11 października, będzie należeć do Pablo Nerudy, którego twórczość przedstawią Wojciech Malajkat i Aleksander Sosiński.
Niedzielny koncert, w którym wzięli udział Czesław Mozil, Anna Cieślak i Adam Woronowicz odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Publiczność, która wypełniła jego wnętrza, mogła wysłuchać utworów polskiego noblisty z cyklu "Świat. Poema naiwne", które Czesław Miłosz napisał w 1943 roku, na przekór - jak sam mówił - wojennej rzeczywistości. Były to m.in. znane liryki "Wiara", "Nadzieja" i "Miłość".
Czesław Mozil mówił przed koncertem w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, że nie do końca rozumie Miłosza, ale stara się go poczuć. - Nikt nas w szkole nie nauczył, że czasami nie trzeba wszystkiego rozumieć. Moja mama była polonistką i kochała Miłosza, jako dziecko rozmawiałem z nią o tych wierszach. To ona nauczyła mnie, że aby zrozumieć poezję - trzeba ją poczuć - mówił Czesław Mozil.
- Przyznaję, że moja nieświadomość potęgi postaci Miłosza, dała mi odwagę, aby zmierzyć się z jego poezją. Moja niewiedza spowodowała, że się zgodziłem - dodał artysta.
Kolejne Salony Poezji w Teatrze Królewskim już w niedzielę, 11 października, a poświęcone będą twórczości chilijskiego poety Pablo Nerudy, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych poetów XX wieku.
Jego utwory przedstawią Wojciech Malajkat i Aleksander Sosiński ze śpiewem Katarzyny Łochowskiej i fortepianem Marcina Mazurka.
Salony Poezji odbywają się w niezwykłych wnętrzach Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Są wspólną inicjatywą Muzeum Łazienki Królewskie oraz Stowarzyszenia K40 z Komorowa, które organizuje cykliczne spotkania literackie, kabaretowe i muzyczne.
W październiku tematem przewodnim Salonów Poezji będzie twórczość noblistów. Podczas kolejnych spotkań będzie można posłuchać poezji takich twórców i "gigantów ludzkiego ducha", jak Yosif Brodski oraz William Butler Yeats.