Noc Muzeów 2024. Fotorelacja
Aż 7 tysięcy zwiedzających odwiedziło Łazienki Królewskie podczas Nocy Muzeów, która odbyła się 18 maja 2024 r. Nasi goście wzięli udział m.in. w bezpłatnym zwiedzaniu, koncertach, pokazach sztuki mincerskiej, tkackich i teatralnych oraz oprowadzaniach.
Podczas Nocy Muzeów nasi goście bezpłatnie zwiedzali Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Starą Oranżerię, Biały Dom, Wodozbiór, Stajnie Kubickiego oraz Koszary Kantonistów, a także wystawy czasowe, w tym ekspozycję "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego" w Pałacu na Wyspie i Podchorążówce. O historii cennych zabytków opowiadali muzealni edukatorzy.
Jedną z głównych atrakcji był koncert pod hasłem "Noc w Łazienkach, czyli zwidy, mary, upiory w polskich tangach i walcach". W Teatrze Królewskim wybrzmiały dawne melodie polskie, które nie straciły na sile i aktualności. Przy akompaniamencie instrumentów dętych blaszanych, czyli Brass Federacji oraz chóru, Jan Emil Młynarski wykonał tanga i walce - miłosne, narkotyczne i upiorne.
W Teatrze Królewskim można było również posłuchać koncertów kameralnych Polskiej Opery Królewskiej. Soliści i zespół Capella Regia Polona wykonali znakomite utwory Georga Friedricha Haendla, Arcangella Corellego, Antonia Vivaldiego i Michaela Corrette'a.
W Strefie Mennicy Polskiej przy Stajniach Kubickiego odbył się pokaz sztuki mincerskiej. Zwiedzający mogli zobaczyć, jak wybija się numizmaty, a na pamiątkę otrzymali okolicznościowe żetony. W Strefie Mennicy Polskiej działała również strefa relaksu.
Nie zabrakło także aktywności dla rodzin z dziećmi. Były m.in. oprowadzania po ekspozycjach przyrodniczych w Koszarach Kantonistów, pokazy teatru kamishibai w Wodozbiorze i bajkowe opowieści w Starej Kordegardzie.