9. edycja Muzeum Utraconego "Królewski sen" (wideo)
Historię Łazienek Królewskich oraz losy dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta przedstawia film 9. edycji Muzeum Utraconego "Królewski sen". Premierowy pokaz odbył się 19 maja 2018 r. w Amfiteatrze podczas Nocy Muzeów.
"Królewski sen" to opowieść o Łazienkach Królewskich w oparciu o losy dzieł z kolekcji ostatniego władcy Polski. - Historię rzeźb króla Stanisława Augusta opowiadamy językiem ilustracji i nowoczesnymi środkami ekspresji, zrozumiałymi dla odbiorców, a uwielbianymi zwłaszcza przez młodych ludzi. Do projektu zaangażowaliśmy znakomitych młodych polskich twórców ilustracji, muzyki i animacji - wyjaśnia Anna Zimecka, dyrektor projektu ze Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.
Królewski sen
Rzeźby prezentowane w filmie "Królewski sen" to dzieła, które Stanisław August pieczołowicie wybierał i zamawiał w całej Europie, zgodnie z planem najważniejszego królewskiego doradcy, Marcello Bacciarellego. Miały być one jednym z narzędzi umożliwiających królowi "uczynić kraj (…) rządnym, szczęśliwym i poważanym". Symbolem marzeń władcy o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym miał się stać Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Historia sprawiła, że król nigdy nie ujrzał pełnej realizacji swojej idei. W wyniku rozbiorów Polska utraciła niepodległość, a Łazienki stały się warszawską siedzibą kolejnych carów Rosji z dynastii Romanowów. W czasie I wojny światowej całe wyposażenie królewskich rezydencji, nie tylko Łazienek Królewskich, lecz także Zamku Królewskiego i Zamku na Wawelu, wywiezione zostało do Rosji. Dopiero po odzyskaniu suwerenności i wygranej wojnie polsko-bolszewickiej bezcenne przedmioty mogły powrócić na swoje miejsce. Nie trwało to jednak długo. Hitlerowscy okupanci, jak nikt dotąd, bardzo brutalnie obeszli się z łazienkowskimi działami sztuki. Królewska kolekcja została zagrabiona, a Pałac na Wyspie spalony.
Twórcami filmu "Królewski sen" są: Marcin Podolec, oprawa plastyczna/ilustracje; Rafał Skarżycki, scenariusz; Agnieszka Mankiewicz i Cezary Chojnowski, reżyseria; Cezary Chojnowski, montaż i postprodukcja; Tapir Studio, animacja; Hubert Zemler, muzyka; Robert Więckiewicz, narrator; Marcin Rychcik / IDFX, kierownik produkcji; Agnieszka Mankiewicz / IDFX, producent; IDFX, produkcja.
Projekt powstał pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Koncepcja filmu opracowana została wraz z Wydziałem ds. Start Wojennych w MKiDN. Partnerem projektu jest LOTTO.
Muzeum utracone
Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny i edukacyjny projekt wspierający popularyzowanie wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Powstał w 2009 r. w Ad Artis - Fundacji Sztuki SAR i od razu trafił na listę wieloletnich przedsięwzięć Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ze względu na swoje walory edukacyjne Muzeum Utracone, w ciągu 8 lat od powstania, zyskało uznanie fachowców i specjalistów (UNESCO, dyrektorzy największych Muzeów Polsce, NIMOZ, Archiwa Państwowe, Biblioteka Narodowa itp.). Filmy kolejnych edycji projektu prezentowane są w całej Polsce, wzbogacają ofertę kulturalną ponad 600 muzeów i służą działaniom oświatowym.