"Dziedzictwo miast francuskich" - ponad 60 miast Francji na nowej wystawie fotografii
Wielkie i wspaniałe miasta Francji jak Paryż, Strasburg czy Bordeaux, ale również te mniej znane, słynące z urody miasteczka jak Albertville, Grasse czy Saint-Flour można było oglądać do 7 czerwca 2015 r. na wystawie fotografii "Dziedzictwo miast francuskich" w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.
Były to fotografie ponad 60 miast Francji, będące świadectwem polityki ochrony i waloryzacji dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego.
Wystawa, w której otwarciu Państwo uczestniczą jest 28., którą francuski Senat prezentował na ogrodzeniu Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu. A za granicą jest pokazywana po raz pierwszy (...). Łazienki Królewskie stały się wspaniałą oprawą dla 62 fotorafii francuskich miast, które zapraszają do odkrywania naszych stron i krajobrazów, naszych zabytków, placów i miejsc - podkreślił podczas wernisażu w Pałacu na Wyspie ambasador Republiki Francuskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Pierre Buhler.
Nasze dziedzictwo podlegające ciągłym zmianom jest odbiciem naszego minionego i obecnego stylu życia, ale także naszych planów na przyszłosć. Nasze dziedzictwo oferuje nam wspaniałe otoczenie o wielkiej wartości i jest cenione przez ponad 80 milionów turystów, którzy przyjeżdżają każdego roku do naszego kraju, wpisując tym samym Francję na jedno z pierwszych miejsc na liście światowych atrakcji. Jestem szczęśliwy z możliwości przedstawienia Państwu tej wystawy - dodał Pierre Buhler, dziękując dyrekcji Łazienek Królewskich za wzorową współpracę.
Widzowie, którzy odwiedzili Galerię Plenerową, mogli obejrzeć fotografie odnoszące się do pięciu zagadnień: wyjątkowe otoczenie, atrakcyjność obszarów, żyjące dziedzictwo, jakość renowacji i trwały rozwój. Jakość renowacji przedstawiała np. fotografia miasteczka La Réole, gdzie znajduje się opactwo benedyktyńskie - górujące jak latarnia morska nad brzegiem Garonny. Wyjątkowe otoczenie prezentowała z kolei Saint-Flour, które - jak czytaliśmy na wystawie - "przysiadło na skalistej ostrodze" i "już od tysiąca lat wyróżnia się na tle krajobrazu". Fotografia Paryża przedstawiała natomiast najstarszy plac stolicy Francji - Place Royale z 1605 roku, który z czasem zmienił nazwę na Place des Vosges.
Wielkoformatowe zdjęcia przedstawiają piękno francuskich miejscowości i określają je jako żyjące dziedzictwo, które, otwierając się na przyszłość, łączy pokolenia - zaznaczyła Izabela Zychowicz, która kieruje pracami Ośrodka Sztuki w Łazienkach Królewskich. Zwraca także uwagę, że zdjęcia eksponują wysoką jakość renowacji i podkreślają znaczenie ciągłego rozwoju wszystkich obszarów Francji. Nowa ekspozycja oddaje hołd tym, którzy swoją pracą przyczyniają się do zachowania cennych świadectw historii dla kolejnych pokoleń.
Wystawa, która mozna było oglądać w Galerii Plenerowej, po raz pierwszy była prezentowana w słynnej galerii plenerowej Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu (od 13 września 2013 do 12 stycznia 2014 roku). Jej pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Miast, Obszarów Sztuki i Historii oraz Miast z Sektorami Chronionymi (ANVPAH&VSS), które zrzesza blisko 200 samorządów zaangażowanych w prace nad ochroną i zachowaniem narodowego dziedzictwa we Francji. Warto dodać, że wystawa powstała dzięki współpracy Stowarzyszenia z miastami i regionami Francji, które zapraszają do odkrywania francuskich miast, zabytków i krajobrazów.
Organizatorzy wystawy: Instytut Francuski w Polsce, Ambasada Francji w Polsce, Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji. Partnerzy: Stowarzyszenie Miast, Obszarów Sztuki i Historii oraz Miast z Sektorami Chronionymi (ANVPAH&VSS), Ministerstwo Kultury Francji, Senat Republiki Francuskiej. Partner strategiczny: AGS.
Nowej ekspozycji w Łazienkach Królewskich towarzyszyła konferencja "Krajobrazy miejskie w politykach publicznych: Francja / Polska", która 20 maja w godz. 10-17 była transmitowana on-line na stronie Wirtualnego Muzeum. Wśród zaproszonych panelistów byli polscy i francuscy eksperci w dziedzinie urbanistyki, a także konserwatorzy miejscy, prawnicy i konsultanci, którzy na co dzień dbają o zagospodarowywanie przestrzeni publicznej.