Nowe publikacje Łazienek Królewskich
Jeden z najważniejszych symboli niepodległości Polski, czyli Ustawa Rządowa z 3 maja 1791, a także książka o historii rządowej winnicy w warszawskim Ogrodzie Botanicznym to najnowsze publikacje Muzeum Łazienki Królewskie na sezon wiosna - lato 2018.
Muzeum Łazienki Królewskie, włączając się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, we współpracy z Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie przygotowało krytyczne wydanie Konstytucji 3 maja 1791. Jeden z trzech oryginalnych tekstów Ustawy Rządowej z Archiwum Sejmu Czteroletniego, znajdujący się obecnie w AGAD, opracowała prof. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz, kierownik Pracowni Literatury Oświecenia Instytutu Badań Literackich, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym.
Jest to egzemplarz do tej pory niepublikowany, różniący się od dwóch pozostałych, wcześniej już wydanych. Jak się jednak przypuszcza to właśnie ten rękopis został odczytany i podpisany 3 maja 1791 r.
Ustawa Rządowa
Jak podkreśla prof. Grześkowiak-Krwawicz, Konstytucja 3 maja to niewątpliwie jeden z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Dokument stanowiący cenne źródło historyczne, ważny tekst prawny, a także wydarzenie historyczne, tak przełomowe, że cała Europa okrzyknęła je swego czasu rewolucją.
Znaczenie Konstytucji 3 maja doceniła w 2015 r. Komisja Europejska, wyróżniając ją Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.
W opracowaniu Ustawy Rządowej z Archiwum Sejmu Czteroletniego autorstwa prof. Grześkowiak-Krwawicz znajdziemy szerszą analizę nie tylko samego dokumentu, jego treści i zawartych w nim decyzji, ale również okoliczności, które towarzyszyły jego powstaniu.
Autorem projektu graficznego tejże publikacji jest prof. Janusz Górski, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach na najpiękniejsze książki.
Wino narodowe
Drugą nowością wydaną przez Muzeum Łazienki Królewskie na sezon wiosna - lato 2018 jest książka prof. Wojciecha Włodarczyka "Wino narodowe. O winnicy rządowej w Ogrodzie Botanicznym". Dzięki publikacji poznamy okoliczności powstania winnicy zajmującej blisko 200 lat temu teren dzisiejszych Łazienek Królewskich. Jej historia sięga 1823 r., kiedy plantację winorośli założył tam sprowadzony z Francji ogrodnik, Ludwik Leraud. Prof. Włodarczyk opisuje rozwój polskiego winiarstwa w kontekście ekonomicznym i politycznym, m.in. jako próbę modernizacji rolnictwa, oraz kulturową rolę wina w Królestwie Polskim u schyłku lat 20. XIX w.
Publikację można nabyć w naszym e-sklepie.