"Oblicza starości". Niezwykła wystawa w Galerii Plenerowej
Zdjęcia osób w podeszłym wieku i ich historie tworzą niezwykłą wystawę, którą do 30 listopada można oglądać w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli. - To próba innego spojrzenia na starość - pełnego zrozumienia, czułości i podziwu - podkreślają organizatorzy ekspozycji.
Bohaterami wystawy są seniorzy z Wielkopolski - mieszkańcy wsi oraz miast, profesorowie i gospodynie domowe. Zostali oni przedstawieni na 21 fotografiach, opatrzonych wspomnieniami i historiami z ich życia.
Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie Bez Barier", która jest organizatorem wystawy, chce w ten sposób oswoić mieszkańców Warszawy z widokiem starości, a także uświadomić młodzieży, jak ważne są międzypokoleniowe więzi. - Młodzi ludzie często są egocentryczni, zapatrzeni w swój świat, i zapominają o rodzicach oraz dziadkach, którym zawdzięczają to, kim są - mówi Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji "Porozumienie Bez Barier".
Projekt "Oblicza starości w Wielkopolsce" to pomysł prof. Małgorzaty Gardy, zaś autorami poruszających fotografii są studenci i osoby związane z Pracownią Cyfrowej Edycji Obrazu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzi ludzie spojrzeli przez obiektyw na polskich seniorów, szukając wśród nich podobieństw i różnic. Ich zdjęcia są próbą pokazania obrazu człowieka starego, a także indywidualności osób w podeszłym wieku.
Partnerami wystawy są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie.