"Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie" - odkryj świat XVIII-wiecznej arystokracji
Relacje Stanisława Augusta z damami jego serca, bliskimi oraz współpracownikami, a także historia członów rodziny ostatniego władcy Polski - wszystko to znajdziemy w publikacji "Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”. O książce opowiedzieli jej twórcy i badacze epoki Oświecenia na spotkaniu w Pałacu na Wyspie.
13 maja 2016 r. w Łazienkach Królewskich odbyła się premiera zbioru esejów "Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, które są rozwinięciem pierwszej w Polsce krytycznej edycji wspomnień króla z 2013 r. - "Pamiętniki Stanisława Augusta”. Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Łazienek Królewskich.
Wspomnienia Stanisława Augusta to wciągająca lektura, nie tylko dla osób zajmujących się zawodowo literaturą, historią czy kulturą. Król posiadał zarówno talent literacki, jak i zmysł wnikliwej obserwacji, dlatego jego pamiętniki można określić mianem jednego z najciekawszych i najważniejszych dokumentów epoki Oświecenia. Przez lata były one jednak niedostępne, gdyż ukrywano je w rosyjskich archiwach.
Pierwsze polskie wydanie "Pamiętników Stanisława Augusta”, zawierające wszystkie tomy wspomnień ostatniego władcy Polski, ukazało się dopiero w 2013 r. Król szczegółowo opisał tam nie tylko swoje życie prywatne, ale też krajowe i zagraniczne wydarzenia polityczne. Nie zabrakło również barwnych opisów arystokracji, codzienności epoki Oświecenia oraz spraw związanych z tragiczną historią Polski końca XVIII wieku.
Czytelnicy, u których wspomnienia monarchy rozbudziły apetyt na ciąg dalszy, mogą dalej zgłębiać epokę Oświecenia, dzięki publikacji "Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”. Obejmuje ona tematykę 13 wykładów, zorganizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską i Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym, które odbywały się w Łazienkach Królewskich od września 2013 r. do czerwca 2014 r.
Powykładowe eseje w przystępny sposób przybliżają postacie znane z królewskich wspomnień. Niejednokrotnie przez pryzmat spraw, które władca przemilczał. Poznamy więc szczegóły relacji króla z damami jego serca oraz przyjaciółmi, rodziną i bliskimi współpracownikami.
Jak pisze redaktor publikacji "Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie", prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, "zwiedzanie stworzonej przez Stanisława Augusta galerii literackich portretów jest fascynującym zajęciem”.
"Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie" - wstęp i redakcja naukowa: Anna Grześkowiak-Krwawicz, autorzy: Agata Roćko, Teresa Kostkiewiczowa, Zofia Zielińska, Urszula Kosińska, Angela Sołtys, Richard Butterwick-Pawlikowski, Piotr Ugniewski, Maria Czeppe, Dorota Dukwicz, Marek Dębowski. Rok wydania: 2015, liczba stron: 356. Książka w cenie 60 zł dostępna jest w e-sklepie oraz w kasach Muzeum.