Piknik rodzinny w Królewskiej Galerii Rzeźby
Pracownicy Łazienek Królewskich wraz z rodzinami wspólnie poznawali Królewską Galerię Rzeźby. - To miejsce powstało także dzięki Wam - mówił dyrektor Tadeusz Zielniewicz.
- Chcieliśmy dziś to specjalne miejsce - Królewską Galerię Rzeźby - pokazać także Państwu. To miejsce powstało dzięki temu, że tu jesteście, że jesteśmy razem, że tworzymy wspólnotę i zależy nam na tym samym. W rezultacie wspólnych starań - Łazienki pięknieją. Jesteśmy u siebie w domu, wspólnym domu, cieszmy się więc przyjazną, niezobowiązującą atmosferą - mówił Tadeusz Zielniewicz.
Wśród specjalnie zaplanowanych na ten dzień atrakcji można było m.in. pozować do zdjęć wykonywanych przez profesjonalnego fotografa Pawła Czarneckiego na tle rzeźb w Starej Oranżerii. Na najmłodszych uczestników czekały lody, owoce, wata cukrowa, a także nowa publikacja dla dzieci "Król, muzy i pomarańcze, czyli co się kryje w Starej Oranżerii". Dzięki tej książeczce najmłodsi goście letniej rezydencji króla Stanisława Augusta mogą odkryć sekrety jednego z najciekawszych miejsc w Łazienkach Królewskich. To książka nie tylko do czytania, ale także do rysowania i wklejania.
Spotkaniu towarzyszyła muzyka kwartetu smyczkowego, który na specjalne życzenie gości grał wybrane utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Izabella Zychowicz, kierownik Ośrodka Sztuki Łazienek Królewskich, przybliżyła zgromadzonym gościom historię nowej ekspozycji Królewskiej Rzeźby w Starej Oranżerii, która wiąże się z sensacyjnym odkryciem i restauracją malowideł ściennych w Foyer Teatru i Ogrodzie Zimowym.
Zachowane projekty wystroju tych wnętrz, opracowane w latach 1787-1788 przez nadwornego architekta króla Jana Chrystiana Kamsetzera oraz inwentarz z 1795 r., dokumentują planowany w tych czasach układ ekspozycji kolekcji rzeźby.
- Dało to nam unikatową szansę na przywrócenie oryginalnego wyglądu tego miejsca. W Królewskiej Galerii Rzeźby eksponowane są najsłynniejsze kopie rzeźb świata starożytnego. Grupa Laokoona, Herkules Farnese, Flora Farnese, Apollo Belwederski, Meleager, Amazonka Matei - opowiadała Izabela Zychowicz.